A value stream mapping framework with lean manufacturing techniques in automotive sector
Otomotiv sektöründe yalın üretim teknikleri ile değer akışı haritalama çerçevesi
- Tez No: 646952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EREN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tüm üretim işletmelerinde olduğu gibi, maliyetlerin düşürülmesi ve süreçlerin iyileştirilmesi rekabetçi otomotiv sektöründe büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, hata oranlarını azaltmak, döngü sürelerini kısaltmak ve üretim süreçlerini iyileştirmek için yalın üretim ilkeleri benimsenmiştir. Değer Akışı Haritalama (VSM), hem katma değerli hem de katma değerli proses adımlarını analiz edebilen ve gizli atık ve atık kaynaklarını tanımlamaya yardımcı olabilecek en kritik anahtar yalın üretim araçlarından biridir. Ayrıca VSM, üretim hattında işlerin nasıl yürüdüğünü gözler önüne sermek adına görsel bir araçtır. VSM sayesinde mevcut durum tespit edilerek, gelecek durum değer akışları talep doğrultusunda oluşturulabilir ve bu doğrultuda işletme kendi hedefleri için yol haritası çıkarabilir. Bu çalışmada, bir otomotiv elektroniği şirketinin mevcut durum değer akış haritası oluşturulmuş ve yalın üretim sistemi teknikleri kullanılarak bazı iyileştirmeler yapılmış ve gelecek durum değer akış haritası da ortaya konmuştur. Kullanılan tekniklerden bazıları kaizen, kök neden analizi, 5S ve tekli dakikalarda kalıp değişimi (SMED) aktiviteleridir.
Özet (Çeviri)
As in all production enterprises, reducing the costs and improving the processes are of great importance in the competitive automotive sector. For this reason, lean manufacturing principles have been adopted in order to reduce the error rates, shorten cycle times and improve the production processes. Value Stream Mapping (VSM) is one of the most critical key lean manufacturing tools that can analyze both value-added and value-added process steps and help identify hidden waste and waste sources. In addition, VSM is a visual tool for demonstrating how things work in the production line. Thanks to VSM, the current state can be determined and future state value stream can be created in line with the demand and in this direction, the company may produce a roadmap for its own objectives. In this study, the current state value stream map of an automotive electronics company was created and some improvements were made using lean manufacturing system techniques and the future state value stream map was revealed. Some of the techniques used are kaizen, root cause analysis, 5S and single minutes exchange of dies (SMED) activities.