Dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak hizmet sektöründeki firmaların bilinirliğinin arttırılması
Increasing brand awareness of companies in service sector by using digital marketing methods
- Tez No: 646964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Her geçen gün teknolojide yeni gelişmeler yaşanmakta ve yaşanan bu gelişmelerin ortaya çıkardığı yenilikler de yeni pazarlama taktilerini beraberinde getirmektedir. Teknoloji ile bütünleşen pazarlama da bu sayede yeni kavramların doğmasına fırsat sağlamaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte son yıllarda internet kullanımının artmaya başlamasıyla ticaret yeni bir alana yayılmıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla üretici firmalar ürün ve hizmetlerini dijital pazarlama platformu üzerinden tüketiciye sunmaya başlamıştır. Dijital pazarlamayla birlikte pazarlama anlayışı yeni bir boyut kazanmıştır. Dijital pazarlama çalışmalarının merkezine tüketici alınarak pazarlama stratejileri oluşturulmaktadır. Dijital pazarlamanın hızla gelişmesiyle pazarlamada yeni kavramlar ve yeni iletişim mecraları ortaya çıkmıştır. Markalar her geçen gün yeni pazarlama stratejilerine başvurmaktadır. Markalar özellikle büyük bir hedef kitleyi etkilemek yerine, hedef kitleyi etkileyecek kanaat önderlerine odaklanarak hedef kitleye ulaşmak için her fırsatı değerlendirmektedir. Bu çalışmada dijital tanıtım yöntemlerinin hizmet sektöründeki marka bilinirliğine etkisinin ne olduğu sorusunun cevabı aranmıştır. Özel sektörde faaliyet gösteren 10 firmayla röportajlar yapılmış ve katılımcılara 15'er adet soru yöneltilmiştir. Alınan cevaplardan toplanan verilere göre elde edilen bulgular yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir. Önerilen yapıda, dijital pazarlamanın diğer pazarlama yöntemlerine göre avantajları sorgulanmış ve tartışılmıştır. Dijital pazarlamanın etkin biçimde kullanılmasının firmaları rekabette üstün hale getireceği önerilmiş. Rakip firmaların kullanmadığı dijital pazarlama kanallarını kullanmanın firmalara sağlayacağı avantajlar yorumlanmıştır. Dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak marka bilinirliği arttırmak ve firmanın hem piyasadaki payının arttırılması hem de pazarlama maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
New developments in technology are taking place every day and the innovations that these developments bring with them new marketing tactics. Marketing integrated with technology thus provides the opportunity for new concepts to be born. With technological developments in recent years, internet use has started to increase and trade has spread to a new area. With the spread of Internet usage, manufacturers have started to offer their products and services to consumers through the digital marketing platform. With digital marketing, the concept of marketing has taken on a new dimension. Marketing strategies are created by taking consumers to the center of digital marketing studies. With the rapid development of digital marketing, new concepts and new communication channels have emerged in marketing. Brands are applying new marketing strategies every day. Brands take every opportunity to reach their target audience by focusing on opinion leaders who will influence the target audience, rather than influencing a particularly large audience. In this study, the answer to the question of what the effect of digital promotion methods on brand awareness in the service sector was sought. Interviews were made with 10 companies operating in the private sector and 15 questions were asked to the participants. The findings obtained based on the data collected from the answers received were interpreted and suggestions were made. In the proposed structure, the advantages of digital marketing over other marketing methods have been questioned and discussed. It has been suggested that the effective use of digital marketing will make companies superior in competition. The advantages of using digital marketing channels that competitors do not use are interpreted. By using digital marketing methods, it is aimed to increase brand awareness, increase the share of the company in the market and reduce marketing costs.