Tek silindirli bir dizel motorda kenevir yağının yağlama yağı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of hemp seed oil as lubricating oil in a single cylinder diesel engine
  1. Tez No: 646985
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KADİR YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Motor yağlama yağı, birbiri ile temas halinde bulunan yüzeyler arasında bir yağ tabakası oluşturarak mekanik aşınma, güç kaybı ve sürtünme sonucu açığa çıkan ısıyı azaltmak amacıyla hareketli parçalarda kullanılmaktadır. Motor yağlama yağının çalışma ömrü ve kalitesini artırmak amacıyla çeşitli katkı maddeleri kullanılmaktadır. Her geçen gün teknolojide meydana gelen gelişmeler doğrultusunda artan madeni yağ tüketimi çevresel kaygıları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, motor yağlama yağlarına bitkisel kökenli yağların ilave edilmesi, petrol kökenli yağlama yağlarının kullanım miktarlarını azaltacak ve bu sayede çevre kirliliğinin azalması mümkün olabilecektir. Bu çalışmada, motor yağına hacimsel olarak %2,5, %5 ve %10 oranlarında kenevir (Cannabis sativa L.) tohumu yağı (KTY) ilavesinin tek silindirli, dört zamanlı, direkt enjeksiyonlu bir dizel motorun motor performans, egzoz emisyon ve yağlama yağında meydana gelen aşınma elementlerine etkileri motorun 100 saatlik çalışma periyodunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, motor yağına farklı oranlarda KTY ilavesinin MY100'e göre, 100 saat sonunda Fe miktarını %18,53-32,65 aralığında, Al miktarını %2,44-25,90 aralığında, Cr miktarını %5,64-37,92 aralığında, Pb miktarını %12,89-58,34 aralığında, Cu miktarını %5,70-40,02 aralığında ve Ni miktarını %2,24-22,00 aralığında arttırdığı belirlenmiştir. Ek olarak, test motorunda alternatif yağlama yağı kullanımı motor performansını bir miktar iyileştirirken egzoz emisyon karakteristiklerini olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Engine lubricating oil is used in moving parts to reduce the heat resulting from mechanical wear, power loss, and friction by forming a layer of oil between the surfaces in contact with each other. Various additives are used to increase the service life and quality of engine lubricating oil. Mineral oil consumption, which increases day by day in parallel with the developments in technology, brings along environmental concerns, as well. Therefore, the addition of vegetable oils to engine lubricating oils will decrease the amount of petroleum-based lubricating oils used, and thus, it will be possible to reduce environmental pollution. In this study, the effects of the addition of 2.5%, 5%, and 10% hemp (Cannabis sativa L.) seed oil (HSO) to the engine oil by volume on the engine performance, exhaust emissions, and wear elements occurring in the lubricating oil of single cylinder, four-stroke, direct-injection diesel engine were evaluated during the 100 hours operating period of the engine. In conclusion, at the end of 100 hours, it was determined that the addition of HSO at different ratios into the engine oil increased the amount of Fe between the range of 18.53-32.65%, the amount of Al between the range of 2.44-25.90%, the amount of Cr between the range of 5.64-37.92%, the amount of Cu between the range 5.70-40.02%, the amount of Pb between the range of 12.89-58.34%, and the amount of Ni between the range of 2.24-22.00% in comparison with EO100. Besides, it was concluded that the use of alternative lubricating oil in the test engine slightly improved the engine performance but negatively affected the exhaust emission characteristics.