Tam diskriminant sistem yöntemiyle kısmi türevli diferansiyel denklemlerin incelenmesi
Investigation of partial differential equations with the complete discriminant system method
  1. Tez No: 646986
  2. Yazar: İSMAİL YAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, tam diskriminant sistem yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemin üçüncü dereceden polinomlar için olanı lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin tam çözümlerinin elde edilmesini sağlar. İncelenen bu yöntem; Sine-Gordon denklemi ve KdV denklem sistemine uygulanmış ve bu denklemlerin yeni farklı tam çözümleri elde edilmiştir. Elde edilen bu yeni tam çözümlerin denklemlerin literatürde yer almayan çözümleri olduğunu ifade edilebilir. Elde edilen bu yeni tam çözümlerin iki ve üç boyutlu grafikleri çizilerek fiziksel davranışları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the complete discriminate system is explored. This method for third order polynomials allows to obtain exact solutions of nonlinear partial differential equations. This method is applied to the Sine-Gordon equation and coupled KdV the equation and new different exact solutions of these equations are obtained. It can be stated that these new exact solutions are the solutions of the equations that are not included in the literature. Information about the physical behaviors of these new exact solutions is given by drawing two and three dimensional graphs.