Uçucu külün yapı kimyasallarında ve betonda kullanımı
The use of fly ash in construction chemicals and concrete
  1. Tez No: 647004
  2. Yazar: EDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada amaçlanan ağırlıkça %0, %6,93 ve %8,68 oranında uçucu kül kullanılarak Açık bekletme süresi yapışma mukavemeti, Başlangıç yapışma mukavemeti, Donma-çözünme çevriminde sonra yapışma mukavemeti, Erken çekme yapışma mukavemeti, Isıyla yaşlandırmadan sonra çekme yapışma mukavemeti, Basma eğilme testleri, basınç dayanımı, işlene bilirlik, ekonomikliğin değişmesi ile ilgili deneyler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uçucu kül beton harcı karışımı UKBT-1 ve UKBT-2 numuneleri sırasıyla %70 uçucu kül ve %20 kireç ve %10 çimento ve %70 uçucu kül ve %30 kireç olacak şekilde hazırlanmıştır. Su emme oranı ve donma – çözünme deneyinin uygulanması deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında beton ve yapı kimyasalları ürünlerinde uçucu kül kullanılarak yapılacak olan açık bekletme süresi yapışma mukavemeti, başlangıç yapışma mukavemeti, donma-çözünme çevriminde sonra yapışma mukavemeti, erken çekme yapışma mukavemeti, ısıyla yaşlandırmadan sonra çekme yapışma mukavemeti, basma eğilme testleri göz önünde bulundurularak beton ve yapı kimyasallarında işlene bilirlik, basınç dayanımın arttırılması, ekonomikliğin en alt seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to use 0, 6,93% and 8,68% by weight of fly ash. Open holding time adhesion strength, initial adhesion strength, adhesion strength after freeze-thaw cycle, early tensile adhesion strength, tensile adhesion strength after heat aging, Compression and flexural tests, compressive strength, machinability and economic change were tested. In addition, fly ash concrete mortar mixture UKBT-1 and UKBT-2 samples were prepared as 70% fly ash and 20% lime and 10% cement and 70% fly ash and 30% lime, respectively. Water absorption rate and application of freeze - thaw test were performed. Within the scope of this study, open holding time adhesion strength, initial adhesion strength after freezing-thawing cycle, early tensile adhesion strength, tensile adhesion strength after heat aging, compression bending tests to be made by using fly ash in concrete and construction chemicals products and to improve processability, compressive strength, and economic efficiency in building chemicals.