Uçucu külün yapı malzemelerinde bağlayıcılığa etkisinin araştırılması
Investigation for effect of fly ash to binding in materials of construction
- Tez No: 212664
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ, YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde yapı malzemelerinde aranan özellikler; ekonomiklik, dayanıklılık ve estetikliktir. Ayrıca insan sağlığına ve çevreye olumlu etkisi ile de yeterli kullanım alanı bulmaktadır. Türkiye'de bulunan 15 adet termik santralde yaklaşık 55 milyon ton düşük kalite linyit kömürü yakılmakta ve yakılan kömürlerden elde edilen uçucu küller, termik santrallerin depone alanlarında kontrolsüz şekilde depolanmaktadır. Bunun sonucu olarak rüzgar, yer altı ve yer üstü suyu ile taşınan uçucu kül, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada kullanılan ana malzeme uçucu kül; puzolanik özellik gösterir ve atık malzeme olarak nitelendirilir. Standart bağlayıcı malzemeler olarak bilinen çimento, kireç ve alçı yerine kullanılabileceği düşünülen uçucu külün bağlayıcı özelliği üzerine araştırma yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda puzolanik özelliği ve kireç oranı yüksek Yatağan Termik Santrali uçucu külü kullanılmış olup, üretilen 4x4x16 cm. ebatlarındaki uçucu kül, kil ve kireç karışımı numunelerin basınç ve eğilme deneyleri yapılarak mekanik dayanımları ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmalar sonucunda en yüksek eğilme dayanımı 2,39 MPa, en yüksek basınç dayanımı olarak ta 10,01 MPa değerleri bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda uçucu kül oranına bağlı olarak numunelerin mekanik dayanımında artış gözlenmiş ve puzolanik özelliğe sahip uçucu küllerin bağlayıcı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Uçucu kül, kil, kireç, bağlayıcı malzemeler
Özet (Çeviri)
Nowadays, the properties searching for a construction material are economical, strenght and aesthetical. Furthermore, positive effects to the human health and the environement are find enough usage areas. In fifteen thermal power stations are located in Turkey, approximately 55 million tons of low quality lignite coal is burned and fly ashes which produced by the burn process of these kind of coals are storing in the thermal power stations storages without control. Because of transportation of fly ash with influence of wind, ground and upper ? ground waters is effecting the environment and the human health in negative. In this study fly ash used as main material which is shows pozzollanic property and described as a waste material. Studies made about the fly ash as a binder material against to cement, lime and gypsum known as a standard binder materials. In experimental studies Yatagan Thermal Power Station fly ash used which has a high pozzolanic activity and lime ratio, getting results of mechanical strenghts by compressive strangth and bending strength test about produced specimens dimensions are 4x4x16 cm. which includes fly ash, lime and clay mixes. After the experimental studies maximum bending strength was found 2,39 MPa and maximum compressive strength was found 10,01 MPa. Eventually mechanical strength of the specimens increased depend on increase of the fly ash ratio in results and the pozzolanic fly ash could be use as a binder material as final result. Keywords : Fly ash, clay, lime, binder materials