Hamdi Ülker'in eserlerinin kök değerler açısından incelenmesi
Analysis of Hamdi Ülker's works in terms of root values
- Tez No: 647030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı müfredat değişikliği içerisinde değerler eğitimi konusu ele alınmış ve değerler eğitiminin esası görülen on kök değere yer verilmiştir. Çalışmada Hamdi Ülker'in eserlerinin, müfredatta yer alan on kök değer açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Hamdi Ülker'in 9 eseri kök değerler açısından incelenmiş, okuyucuya aktardığı değerler, değerler eğitimine sağladığı katkılar belirlenmiştir. Araştırma yöntemi için içerik analizi seçilmiş ve değerleri kayıt altına almak için fişleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tespit edilen 437 adet değerde en çok sevgi değerine en az ise adalet değerine rastlanılmıştır. Eserlerde tespit edilen on kök değer, şekiller aracılığıyla sıklık ve yüzdesel olarak belirtilmiştir. Eserlerin genelinde on kök değerin hepsine yer verildiği ve değerlerin okuyucuya örtük bir biçimde aktarıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2017, the subject of values education was handled within the scope of the curriculum change of the Ministry of National Education and ten core values that form the basis of the values education were included in the new curriculum. The aim of the research is to examine the works of Hamdi Ülker in terms of ten core values in the curriculum. For this purpose, 9 works of Hamdi Ülker have been examined in terms of basic values, and the values they have transferred to the readers and their contribution to the education of the values have been determined. Content analysis was chosen for the research method and labeling technique was used to record the values. The determined values are shown with page numbers and divided into classes and displayed in the header. At the end of the study, the most“love”value and the least“justice”value were determined at 437 values. The ten basic values determined in the works are expressed as numbers in frequency and percentage. It was determined that all ten basic values were included in the studies and the values were implicitly transferred to the reader.