Kumaşlarda nem yönetimi ölçümü üzerine yeni bir metod geliştirilmesi
A research on the development of a new method on the measurement of moisture management in fabrics
- Tez No: 647045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1054
Özet
Teknolojik gelişmeler ile beraber tekstil kumaş üzerine yapılan çalışmalar ve uygulamalar giyim konforumuzu her geçen gün yükselmektedir. Kumaşın konfor seviyesini belirleyen temel performans özelliklerinden biri nem yönetimidir. Kumaşlarda nem iletimi ölçümü üzerine farklı ölçüm teknikleri geliştirilmektedir. Bu ölçüm tekniklerinden sayısal görüntü analiz yöntemi bu çalışmanın temelidir. Bu yöntemin amacı kumaşların nem iletim özelliklerini hızlı, ekonomik ve nispeten diğer yöntemlere göre kolay elde edilmesidir. Herkesin web aracılığı ile kolaylıkla ulaşabileceği yüksek seviye bir programlama dili ve bir görüntü işleme kütüphanesi kullanarak tasarlanmış yeni bir ölçüm yöntemidir. Cep telefon kamerası ile alınan görüntüler bilgisayara aktarılmakta ve anlık olarak görüntü filtrelenip sıvının yayılmasını ikili görüntü şeklinde takip edilmekte ve yayılma bittiği anda yayılma alanını ve süresini otomatik olarak hesaplayabilmektedir. Bezayağı, dimi ve saten örgü yapısı olmak üzere üç farklı dokuma kumaşın nem transfer özellikleri geliştirilen yöntem ve MMT (Moisture Management Tester) cihazı ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar üzerinde korelasyon analizi yapılmış ve her örgü yapısı için sıvı yayılma süresi, alanı ve hız değerlerinin arasında yüksek ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the technological developments, studies and applications on textile fabrics increase our comfort of clothing day by day. One of the main performance characteristics that determine the comfort level of the fabric is moisture management. Different measurement techniques are developed on moisture conduction measurement in fabrics. Digital image analysis method, which is one of these measurement techniques, is the basis of this study. The purpose of this method is to obtain the moisture transmission properties of the fabrics quickly, economically and relatively easily compared to other methods. It is a new measurement method designed using a high level programming language and an image processing library that everyone can easily access via the web. The images taken with the mobile phone camera are transferred to the computer and the image is instantly filtered and followed by the spreading of the liquid in the form of a binary image and it can automatically calculate the spreading area and its duration when the spreading ends. Moisture transfer properties of three different woven fabrics, such as plain, twill and satin weave structure, were measured with the method developed and the MMT (Moisture Management Tester) device. Correlation analysis was performed on the obtained results. In the comparison of woven structures, it was determined that there was a high relationship between the tested properties; wetting time, wetted radius, and spreading speed