Psikolojik sermayenin iş tatmini üzerindeki etkisinde psikolojik iyi oluşun şartlı değişken rolü
The conditional variable role of psychological well-being on the effect of psychological capital on job satisfaction
- Tez No: 647046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik sermayenin iş tatmini üzerine olan etkisinde psikolojik iyi oluşun şartlı değişken rolünün olup olmadığını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda enerji sektöründe çalışan 141 kişiye anket uygulanmıştır. Psikolojik sermayenin ölçümünde Luthans ve diğ. (2007) tarafından geliştirilen ve Çetin ve Basım (2012) tarafından da Türkçeye uyarlanan psikolojik sermaye ölçeği kullanılmıştır. İş tatmininin ölçümünde Hackman ve Oldman (1975) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Psikolojik iyi oluşun ölçülmesi aşamasında ise ilk olarak Ryff (1989) tarafından geliştirilen ve 84 maddeden oluşan ölçeğin daha sonra Ryff ve Keyes (1995) tarafından 18 maddeye indirgenmiş hali kullanılmıştır. Araştırmada analiz sonuçlarına göre psikolojik sermaye ile iş tatmini arasında bir ilişki olduğu görülürken, bu iki değişken arasında psikolojik iyi oluşun şartlı değişken rolünün olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki tek tek incelendiğinde, psikolojik iyi oluş ile psikolojik sermaye arasındaki ilişki, psikolojik iyi oluş ile iş tatmini arasındaki ilişki ve psikolojik sermaye ile iş tatmini arasındaki ilişkilere bakıldığı zaman anlamlılık olduğu gözlenmiştir. Ancak psikolojik iyi oluşun alt boyutlarından olan özerkliğin yine kendi alt boyutu olan hayatın amacı ve psikolojik sermayenin alt boyutu olan iyimserlik ile arasında negatif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın daha önceden yayınlanmış olan çalışmalardan farkı ise seçilen değişkenlerin daha önce aynı çalışma içerisinde bir arada kullanılmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore the moderating role of psychological well-being on the effect of psychological capital on job satisfaction. Based on that, a survey is conducted on 141 employees who work in energy market in Turkey. The psychological capital scale developed by Luthans et al. (2007) was used to measure psychological capital. The scale developed by Hackman and Oldman (1975) was used to measure job satisfaction. During the measurement of psychological capital, the scale developed by Ryff (1989) and consisting of 84 items was used, which was later reduced to 18 items by Ryff and Keyes (1995). According to the results of the analysis, while there was a relationship between psychological capital and job satisfaction, it was revealed that psychological well-being did not have a conditional variable role between these two variables. When the relationship between the variables is examined one by one, it is observed that there is a meaningful relationship between psychological well- being and psychological capital, psychological well-being and job satisfaction, and psychological capital and job satisfaction. However, it has been observed that autonomy which is one of the sub-dimensions of psychological well-being has a negative relationship between the dimensions of both optimism and the purpose of life. The difference of this study from the existing studies is that the variables used have not been used in the same study before.