Hattat Şefik Bey ve eserleri
Calligrapher Sefik Bey and his work of calligraphy
- Tez No: 647061
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HÜSREV SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 570
Özet
19. yüzyılda yaşamış ve dönemin en seçkin hattatlarından biri olan Şefik Bey ve eserleriyle ilgili bir çalışma yapılmamış ve eserlerinin bir araya getirilip incelenmemiş olması sebebiyle bu konuyu ele almak istedik. Şüphesiz biyografi çalışmaları sanat kültürü araştırmaları alanında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu çalışmanın ana konusu Şefik Bey'in hayatı ve sanatı hakkındadır. Eserlerini çeşitli kaynaklardan toplayıp biraraya getirdik. Kronolojik şekilde tertip ederek katalog biçiminde sunmaya çalıştık. Ayrıca Muzıka-i Hümayûn'daki hocalığı hakkında elde mevcut arşiv belgelerine de bu çalışmamızda yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sefik Bey has lived in the 19th century and is considered to be one of the best calligraphers of his time. However, there hasn't been a previous study about Şefik Bey and his work of art. This study gathers all his art work in one place. Undoubtedly, biography studies have an important place in the field of art culture research. The main focus of this study is the calligrapher Şefik Bey, his life and his art. His art work has been put in a chronological order in the catalog chapter. Therefore, the improvement of his writing can be easily observed. Additionally, this paper provides the documents from the ottoman archive regarding his work -on buildings and architectural structures applied-writings- in Muzika-i Hümayûn where Şefik Bey had worked as a teacher.