Hattat Çırçırlı Ali Efendi'nin eserleri ve hat sanatına katkıları
The works of calligrapher Çırçırlı Ali Efendi and his contributions to calligraphy
- Tez No: 812402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yaşadığı dönemin en seçkin hattatlarından biri olan Şefik Bey'in talebesi olan Hattat Çırçırlı (Haydarlı) Ali Efendi XIX. yüzyılda yaşamış ve bilhassa istifleriyle bu mecrada kilometre taşı olarak addedebileceğimiz mühim bir sanatçıdır. İsmi çokça zikredilmesine rağmen, hakkında müstakil bir eser yazılmamış ve eserleri bir araya getirilerek incelenmemiş olması sebebiyle bu konuyu ele almak istedik. Sanat eserinin kıymetini bilmek için sanatçıyı tanımak lazım gelir. Biyografi çalışmaları bu bakımdan önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu çalışmanın konusu Kazasker Mustafa İzzet Efendi ve Sâmi Efendi gibi üstâd-ı kâmil hattatların kendisinden övgüyle bahsettiği Çırçırlı Ali Efendi'nin hayatı ve sanatıdır. Ali Efendi'nin yazılarını çeşitli kaynaklardan toplayıp bir araya getirerek katolog biçiminde sunmaya çalıştık. Anahatar Kelimeler: Çırçırlı Ali Efendi, Hat Sanatı, Hattat, İstif.
Özet (Çeviri)
Calligrapher Çırçırlı (Haydarlı) Ali Efendi, who was a student of Şefik Bey, one of the most distinguished calligraphers of the period, lived in the XIX century and was an important artist who we can consider as a milestone in this medium especially with his stacks. However, although his name is mentioned a lot, we wanted to address this issue because no independent work has been written about him and his works have not been examined together. In order to know the value of the work of art, it is necessary to know the artist. Biography studies constitute an important place in this respect. The subject of this study is about the life and art of Çırçırlı Ali Efendi, whom master calligraphers such as Kazasker Mustafa İzzet Efendi and Sâmi Efendi praised him. We collected Ali Efendi's writings from various sources and tried to present them in the form of a catalogue. Anahatar Words: Çırçırlı Ali Efendi, Calligraphy, Calligraphy, Stack.