Türkiye'deki lojistik firmaların finansal performanslarının veri zarflama analizi ve malmquist toplam faktör verimlilik endeksine göre değerlendirilmesi
The evaluation of financial performances of logistics companies in turkey by data envelopment analysis and malmquist total factor productivity
  1. Tez No: 647067
  2. Yazar: ELGUN ALIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERTOK ONURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Depolama, Taşımacılık ve Lojistik hizmetler sektöründe yer alan 10 lojistik firmanın 2011-2017 yılları için finansal performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmakta olup, ilk aşamada Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile firmaların etkinlik düzeyleri hesaplanmış, ikinci aşamada ise bu firmaların zaman içerisindeki etkinlik değişiminin ölçülmesi amacıyla Malmquist Toplam Faktör Verimlilik (TFV) endeksi yöntemi kullanılarak bu firmaların göreli etkinlikleri belirlenmiştir. Analiz kapsamında 3 girdi (toplam aktif, öz kaynaklar, çalışan sayısı) ve 3 çıktı (net satışlar, faiz ve vergi öncesi kâr (FVÖK), ihracat miktarı) değişkenleri kullanılmıştır. Bu değişkenlere ait verilerin çözümlenmesinde, hem girdiye yönelik Charnes, Cooper, Rhodes (CCR), hem de girdiye yönelik Banker, Charnes, Cooper (BCC) modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucuna göre 2011-2017 yıllarında etkin ve etkin olmayan lojistik firmalar belirlenmiş, etkin olmayan firmalar için referans kümeleri belirlenerek, etkin olmayan firmaların referans aldıkları firmalara göre yoğunluk değerlerinden yararlanılarak hangi oranda iyileştirme yapmaları gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial performance of 10 logistics companies operating in the sectors of storage, transport and logistics in Turkey is evaluated for years between 2011 and 2017. The study consists of two main stages. In the first stage, data envelopment analysis (DEA) method with efficiency levels of the companies are calculated whereas at the second stage, in order to measure activity change of these companies, the relative activities of the companies are determined in the context of Malmquist Total Factor Productivity (TFP) Index method. 3 inputs (total assets, equity, number of employees) and 3 outputs ( net sales, profit before interest and tax, amount of exports) are employed in the analysis. Both the Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) model for the input and the Banker, Charnes, Cooper (BCC) model for the input were used to analyze the data for these variables. According to the results of the study, active and inactive logistics companies are determined in 2011-2017, and the reference sets are identified for ineffective companies, and in what ratio the inactive companies should make improvements by using the density values.