Sınır olarak bina dış duvarının kullanıcı ile iletişiminin alan çalışması üzerinden sorgulanması
Questioning of the relationship between users and exterior walls as a border in field study
  1. Tez No: 647072
  2. Yazar: BAŞAK GÜL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kentlerin görsel yüzü olan dış duvarlar, cephe oluşturduğu mekan ve yakın çevresi ile iletişim kurmaktadır. Cephe tasarımında kullanılan; biçim, malzeme, renk, doku, doluluk-boşluk (geçirgenlik) görsel iletişim gücünü belirleyen en önemli dış duvar öğeleridir. Yenilenme hareketleri kentsel dönüşüm başlığı altında tanımlanırsa, bu bağlamda başlayan ve devam eden yapı üretimlerinin illere, ilçelere hatta semtlere göre etki değerinin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Özellikle yerleşim için daha çok tercih edilen bölgelerdeki değişim, sadece dayanıklı yapı üretimi amacını taşımadığı için ortaya çıkan yeni doku özellikleri, bina üretim yaklaşımları da bunu doğrular niteliktedir. Her yerleşim bölgesi büyüme ve değişme davranışı gösterme eğilimindedir. Değişim, zaman içine yayılarak kendi doğal ihtiyaçları içinde geliştiğinde daha kolay kabul görmesine rağmen, hızlı ve yenilenme gerekliliğinin karşılığını tam olarak ifade etmeyen fiziksel bir değişim oluştuğunda, olumsuz fiziksel sonuçlar doğurabilmektedir. Bu bağlamda İstanbul ili Kadıköy ilçesi Bağdat caddesi yakın çevresinin belirtilen bu hızlı değişim özelliğine yakın olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda değişim hızı ve sonuçlarının daha yoğun görüldüğü Kadıköy ilçesi, Bağdat caddesi yakın çevresi çalışma alanı olarak seçilmiştir
Özet (Çeviri)
The outer walls, which are the visual faces of the cities, communicate with the space formed by the facade and its immediate surroundings. The most important external wall elements Used in facade design that determine the visual communication power are form, material, colour, texture, and occupancy-void (permeability). If the renewal movements are defined under the heading of urban transformation, it is seen that the impact value of the building productions that started and continued in this context have different characteristics than provinces, regions or even districts. Changes especially in the regions which are more preferred for settlement, affirm not only the purpose of durable building production, also the new texture features and building production approaches confirm this. Each residential area tends to show growth and behavioural changes. Although change spreads over time and is more easily accepted when it develops within its natural needs, it may have negative physical consequences when a physical change occurs that does not fully express the need for renewal. In this context, it is thought that the close vicinity of Bağdat Street in Kadıköy district of Istanbul is close to this mentioned rapid change feature. In this context, close vicinity of Bağdat Street, Kadıköy district, where the rate of change and its results are more intense, was chosen as the study area