Kitle psikolojisi bağlamında terör faaliyetlerinin psikopolitik analizi: PKK örneği
Psychopolitical analysis of terrorist activities in the context of mass psychology: PKK sample
  1. Tez No: 647085
  2. Yazar: MAHMUT METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sosyal bilimcilerin yaşadıkları toplumsal çevreyi, entelektüel işlevlerini yerine getirerek tetkik etme ve aşma misyonları doğrultusundaki toplumsal olanı anlama çabası, içerisinde yaşanan toplumun her yönüyle anlaşılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu manada toplumsalı anlamanın yolu, birey-toplum ilişkisini iyi analiz etmekten geçmektedir. Analizin toplum, kitle veya birey safhalarından birinin eksik yapılması ise söz konusu ilişkinin anlaşılmasını sekteye uğratacaktır. Toplum ve kitleler, birey üzerindeki yüksek şekillendirici etkilerinden dolayı çokça araştırma konusu olmuş ve bunların ayrı bir kişilik ve psikolojileri olduğu bulgusu kabul görmüştür. Tarihsel kökleri çok gerilere gitse de yüzyılımızda küresel ölçekte etkili bir fenomen haline gelen terörizmin yalnızca silahlı mücadele ile bertaraf edilemeyeceği aşikardır. Terörist şiddete çokça maruz kalan Türkiye'de terörün psikolojik arka planı ve temel motivasyonlarının anlaşılması bu sorunun bertaraf edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu çalışma, terörist ve terörizm psikolojisine odaklanarak PKK terör örgütü faaliyetlerinin politik psikoloji, spesifik olarak da kitle psikolojisi üzerinden okunmasını amaç edinmiştir. Terörizm, politik psikoloji ve kitle psikolojisi literatüründen faydalanarak bunların toplum ve terörizm alanlarına yansıması, PKK'nın siyasal ve sosyal adaptasyonu, nitel teknikler ve literatür taramasına dayalı analizlerle ortaya konmuştur. PKK'nın psikopolitik incelemesi ve kitle psikolojisi açısından değerlendirilmesi ile bu alana bir kaynak olma hedefi, çalışmanın önemini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The effort of social scientists to understand what is social in the direction of their mission to investigate and transcend the social environment in which they live by fulfilling their intellectual functions makes it necessary to understand all aspects of the society in which they live. In this sense, the way to understand social is to analyze the relationship between individual and society well. The lack of one of the social, mass or individual phases of the analysis will interfere with the understanding of the relationship in question. Society and the masses have been the subject of much research due to their high shaping effect on the individual, and the finding that they have a distinct personality and psychology has been accepted. Although its historical roots go far back, it is clear that terrorism, which has become an effective phenomenon on a global scale in our century, cannot be eliminated only by armed struggle. Understanding the psychological background and main motivations of terrorism in Turkey, which is heavily exposed to terrorist violence, plays a major role in eliminating this problem. This study focuses on terrorism and the psychology of terrorism and aimed to read the activities of the PKK terrorist organization through political psychology and specifically mass psychology. Using the literature of terrorism, political psychology and mass psychology, the reflection of these in the areas of society and terrorism, political and social adaptation of the PKK, qualitative techniques and analysis based on literature survey were revealed. The goal of the PKK to be a source in this field with its psychopolitical assessment and its evaluation from the perspective of mass psychology states the importance of the study.