Medenî sûrelerde geçen infak ve zekât âyetleri'nin tahlîli
The analyzing of the verses of infaq and alms from medinan surehs
  1. Tez No: 921215
  2. Yazar: GÜLŞEN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İslam'ın sosyal ve ekonomik prensiplerini anlamak ve uygulamak için Kur'an'ın Medenî Sûre'lerinde yer alan infak ve zekât ile ilgili âyetlerin incelenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tez çalışmasında Medenî Sûre'lerde yer alan infak ve zekât ile ilgili literatürler incelenip derlenmiştir. Bu bağlamda öncelikle çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı, sınırlılıkları ve yöntemi ile ilgili konular ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde 'infak', 'zekât' ve bunlar ile birlikte bu kelimelerin anlam çerçevesi içine giren 'sadaka' ve 'afv' kelimeleri kavramsal olarak incelenip açıklanmıştır. Ayrıca Mekkî sûrelerde geçen infak ve zekât lafızları da incelenip verilmiştir. Bununla beraber Medenî sûrelerin tespitinin nasıl yapıldığı ortaya konularak hicret öncesi Medine'deki sosyo-ekonomik durum ile ilgili literatürler incelenmiş ve tezde verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Medenî Suûrelerde infak kelimesinin geçtiği âyeti kerimeler kategorize edilip ilk dönem, orta dönem ve son dönem tefsirler çerçevesinde açıklanırken üçüncü bölümünde ise Medenî Sûrelerde zekât kelimesinin geçtiği âyeti kerimeler hitap zümresi çerçevesinde kategorize edilip ilk, orta ve son dönem tefsirlerine göre açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise Mekkî Sûrelerde zekât ve infak ile Medenî sûrelerde zekât ve infak kısaca karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A profound understanding and application of Islam's social and economic principles necessitates a thorough examination of the verses related to infaq and zakat, particularly those found in the Medinan Surahs of the Quran. This thesis delves into the existing literature on infaq and zakat within these Surahs. The introductory chapter outlines the research topic, its significance, objectives, scope, limitations, and methodology. Chapter one provides a conceptual analysis of 'zakat', 'infaq', and related terms such as 'sadaka' and 'afv', exploring their meanings and nuances. Additionally, the occurrences of 'infaq' and 'zakat' in Meccan Surahs are examined. The chapter further elucidates the methodology used to identify Medinan Surahs and presents a literature review on the socio-economic conditions of pre-Hijrah Medina. Chapter two categorizes the verses mentioning 'infaq' in Medinan Surahs and interprets them through the lens of early, middle, and late-period tafsir (Quranic exegesis). Similarly, chapter three categorizes the verses related to 'zakat' based on their target audience and offers interpretations from various tafsir traditions. The concluding chapter presents a comparative analysis of 'zakat' and 'infaq' as discussed in both Meccan and Medinan Surahs.