Mele Muhemmede Şoşiki'nin 'Nura Qelban' adlı tefsiri ve tefsir metodu
Molla Mohammad Shoshiki's tafsir (Qur'an Exegesis) and his interpretation method named 'Nura Qelban'
- Tez No: 647108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayatın her türlü zorluğuna rağmen ilim tahsilinden ödün vermeyen çağımızın yaşayan müfessirlerinden Molla Muhammed Şoşikî'nin hayatı, eserleri ve tefsirdeki metodunu ele alan bu çalışmanın amacı, Molla Muhammed Şoşikî'nin Nûra Qelban adlı tefsirinin tanıtılması, müfessirin tefsirdeki metodunun ortaya konulması, söz konusu tefsirde Kur'ân ilimleri ve tefsir usûlü alanına giren konulara nasıl yer verildiğini ortaya çıkarmaktır. Müfessir hem Allah rızasını kazanma hem de bu dilde yazılan dini eserlerin az olmasından dolayı bu boşluğu doldurma gayesiyle eserini Kürtçe kaleme almıştır. Şoşikî'nin yaklaşık olarak 6 senede tamamladığı ve Nûra Qelban adını verdiği bu nadide eser, hem dirâyet hem de rivâyet yönüyle tebarrüz etmektedir. Araştırmada Kur'ân ilimleri ve tefsir usûlü konuları genel hatlarıyla ele alınarak, fazla teferruata girmeden müfessirin tefsirdeki metodu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the life, works and the tafsir (Qur'an exegesis/interpretation) method of Molla Mohammad Shoshikî, one of the living interpreters of our age not compromising on his education despite all the difficulties of life, and aims to introduce his Quran interpretation (tafsir) called Nûra Qelban, to reveal his interpretation method and how the subjects in the field of Quranic sciences and tafsir method are included. The interpreter wrote his work in Kurdish in order to fill this gap, both to gain the consent of Allah and because of the lack of religious works written in Kurdish. This valuable work, which Shoshikî completed in about 6 years and named Nûra Qelban, is distinguished by both verse and narration.In this research, the sciences of the Qur'an and the tafsir method were discussed in general terms, and the method of the interpreter was examined without getting into too much detail.