Hukukta akıl yürütme yöntemi olarak kıyas (analoji)
Analogy as legal reasoning
- Tez No: 647121
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
“Hukukta Akıl Yürütme Yöntemi Olarak Kıyas (Analoji)”isimli yüksek lisans tezimiz giriş, beş ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Hukuk biliminde akıl yürütme yöntemleri, hukuki meselelerin rasyonel bir şekilde çözülmesi bakımından önemli bir konumda yer alır. Bu kapsamda kıyas yöntemi, eski hukuk sistemlerinden beri en sık kullanılan akıl yürütme modelleri arasında yer almaktadır. Çalışmamızda kıyas yönteminin bir akıl yürütme yöntemi olarak nasıl bir zihni işleyişte ilerlediği, hukuk biliminde genel olarak ve çeşitli hukuk sistemlerinde nasıl uygulandığı ele alınmıştır. Bu doğrultuda birinci bölümde genel mantıkta kıyasın, diğer akıl yürütme yöntemlerinden farkı ortaya konularak açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise genel olarak hukuk biliminde kıyasın önemi, unsurları, sınırları ve mantıksal yapısı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kıyasın Common Law'daki görünümü incelenmiştir. Dördüncü bölümde kıyasın Kıta Avrupası Hukuk Sistemindeki uygulama sahası belirtilmiştir. Son bölümde ise İslam Hukukunda kıyasın nasıl uygulandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
My master's thesis, titled“Analogy as Legal Reasoning”, consists of the introduction, five main chapters and a conclusion. Reasoning methods in jurisprudence have an important role in terms of resolution of legal issues rationally. In this context, the method of analogy is one of the most frequently used reasoning models dated from the old legal systems. In our study, how the method of analogy works as a method of reasoning and how it is generally applied in jurisprudence and in various legal systems are discussed. In this direction, in the first part, the difference between analogy in formal logic and other reasoning methods is tried to be explained. In the second part, the importance, elements, limits and logical structure of analogy in jurisprudence are handled. In the third chapter, the appearance of analogy in Common Law is examined. In the fourth chapter, the application area of analogy in the Continental European Legal System is specified. In the last section, how analogy is applied in Islamic Law is discussed.