Avrupalılaşma bağlamında Turuncu Devrim sonrası Ukrayna
Ukraine after the Orange Revolution in the context of Europeanization
  1. Tez No: 647122
  2. Yazar: ABDURRAHMAN RASGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Ukrayna, ilk günden itibaren AB temelinde Batı ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmış ve Avrupa Entegrasyonu ile beraber AB'ye üye olmayı amaç haline getirmiştir. Bu amaçtan zaman zaman sapmalar yaşansa da Ukrayna dış politikasını Batı'ya entegrasyon şeklinde oluşturmuştur. Özellikle 2004 Turuncu Devrim ve sonrasında Avrupa Komşuluk Politikası uygulanması, AB ile Ukrayna arasındaki ikili ilişkileri derinleştirmiş, Ukrayna'nın AB'ye üyelik hayalini tekrar gündeme getirmiştir. Maidan Devrimi ile Batı ve Avrupa yanlısı Ukraynalıların elde ettiği zafer ve ikili ilişkileri başka bir boyuta taşıyan Ortaklık Anlaşması'nın imzalanması, Ukrayna'nın AB'ye entegrasyon konusunda ne kadar istekli ve sadık olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çalışmada bu motivasyona sahip Ukrayna'nın, özellikle Turuncu Devrim'den itibaren uygulanan politikalar, ortak eylem planları ve hazırlanan işbirliği projeleri doğrultusunda iç mevzuat konusundaki dönüşümü ve 4 temel alanda (ekonomik entegrasyon, kamu yönetimi, hukuk, enerji ve çevre) ne ölçüde Avrupalılaştığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having gained its independence in 1991, Ukraine has tried to establish good relations with the West on the basis of the EU from the first day and has made it a goal to become a member of the EU with the European Integration. Despite occasional deviations from this aim, Ukraine has formed its foreign policy in the form of integration to the West. Especially the implementation of the European Neighborhood Policy in the 2004 Orange Revolution and later, deepened the bilateral relations between the EU and Ukraine, and brought Ukraine's dream of joining the EU again. The signing of the Association Agreement, which brought the victory and bilateral relations of the Maidan Revolution and the pro-Western and pro-European Ukrainians to another dimension, proves how Ukrainian is willing and loyal to EU integration. In this study, it has been examined how Ukraine, with this motivation, has transformed into internal legislation in line with the policies implemented, joint action plans and prepared cooperation projects since the Orange Revolution and the degree of Europeanization in 4 main areas.