Acentenin hapis hakkı
Retention right of commercial agent
  1. Tez No: 647127
  2. Yazar: EREN ERKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Acentenin hapis hakkı, Türk Ticaret Kanunu'nun 119'uncu maddesinde düzenlenmiştir. TTK m. 119/1'e göre acente bütün alacakları ödeninceye kadar, acentelik sözleşmesi dolayısıyla alıp da gerek kendi elinde gerek özel bir sebebe dayanarak zilyet olmakta devam eden bir üçüncü kişinin elinde bulunan taşınırlar ve kıymetli evrak ile herhangi bir eşyayı temsil eden senet aracılığıyla kullanabildiği mallar üzerinde hapis hakkına sahiptir. Alacak ödenmez ya da teminat gösterilmezse acente taşınırın veya kıymetli evrakın paraya çevrilmesini isteyebilir. Acentenin en önemli haklarından biri olan hapis hakkı, acentenin alacaklarını güvence altına alır. Ayrıca hapis hakkı, acentenin neredeyse diğer tüm hakları ile bağlantılıdır. TTK m. 119/4'e göre Türk Medeni Kanunu'nun 950-953 maddeleri arasında düzenlenen genel hapis hakkına dair birçok madde acentenin hapis hakkında da uygulansa da iki hak arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle kiraya verenin hapis hakkı için düzenlenen İcra ve İflas Kanunu'nun 270-271'inci maddeleri, acentenin hapis hakkı için de uygulanır (TTK m. 1398/1). Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümü giriş bölümüdür. Tezimizin ikinci bölümünde acente ve genel hapis hakkını açıklayacağız. Üçüncü bölümde ise acentenin hapis hakkını inceleyeceğiz. Son olarak dördüncü bölümde taşınır ile kıymetli evrakın paraya çevrilmesini, hapis hakkının korunmasını ve sona ermesini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The retention right of commercial agent is regulated in the Article 119 of the Turkish Commercial Code. According to TCC a. 119/1, commercial agent has the retention right on movable property or valuable paper which is possessed either in his own hand or for a special reason held by the third party because of the agency contract, associated with bill through on goods until all its receivables are paid. If debt is not paid or guaranteed agent may claim to liquidation of movable property and valuable paper. One of the important right of commercial agent is retention right, which guarantees commercial agent's receivables. Additionally, retention right is almost related to all of the other rights of commercial agent.There are some differences between two rights although according to TCC a. 119/4, a lot of Articles apply to retention right of commercial agent which are about general retention right and regulated between the Articles 950-953 of the Turkish Civil Code. Especially which are regulated for retention right of landlord between the Articles 270-271 of Turkish Enforcement and Bankruptcy Code apply to the retention right of commercial agent too (TCC a. 1398/1). Our thesis consists of four part. The first part of our thesis is entry section. In the second part we will explain commercial agent and general retention right. In the third part retention right of commercial agent will be examined. Finally, in the fourth part we will examine the liquidation of movable property and valuable paper, protecting and terminating of the retention right of commercial agent.