Acentelik sözleşmesinden doğan hak ve mükellefiyetler
Rights and obligations arising under agency contracts
- Tez No: 207584
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGÂR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ticari mümessil, ticari vekil, satıs memuru veya isletmenin çalısanı gibi isletmeye baglı hukuki konumu haiz olmaksızın, bir sözlesmeye dayanarak, belirli bir yer veya bölge içinde sürekli olarak ticari bir isletmeyi ilgilendiren sözlesmelerde aracılık etmeyi veya bunları o tacir adına yapmayı meslek edinen kimseye acente denir. Acentelik iliskisi acente ile müvekkil arasında yapılan bir sözlesmeye dayanır. Acentelik sözlesmesi, acenteye müvekkili ilgilendiren sözlesmelerde aracılık etmeyi veya bu sözlesmeleri o müvekkil adına yapmayı ve karsılıgında ondan ücret talep etmeyi öngören çerçeve nitelikteki sözlesmedir. Bu sebeple, acentelik sözlesmesi, her iki tarafa da haklar saglayan ve borçlar yükleyen iki taraflı sözlesme niteligini haiz olup, esas itibariyle, acentenin borçları müvekkilin haklarını ifade ederken, müvekkilin borçları da acentenin haklarına esas teskil eder. Acentenin müvekkiline karsı sahip oldugu en önemli hakkı ücret (provizyon) isteme hakkıdır. Bunun dısında, olaganüstü masrafları isteme hakkı, müvekkilinden defter kayıtlarını ve hesap cetvelinin örnegini talep etme hakkı, acentelik sözlesmesinden dogan alacaklarının teminatı olarak zilyetliginde bulunan müvekkiline ait menkul esya ve kıymetli evrak üzerinde hapis hakkı ve kendisine bırakılan yerde kural olarak tekel hakkına sahiptir. Ayrıca, Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmemis olmakla birlikte, acente, sözlesmenin kendi kusuru olmaksızın sona ermesi halinde hakkaniyet geregi ?müsteri tazminatı? hakkı da talep edebilecektir. Acentenin baslıca yükümlülükleri; müvekkilin islerini görmek ve menfaatlerini korumak, haber vermek, müvekkilin verdigi talimatlara uygun hareket etmek, müvekkile ait parayı zamanında ödemek, rekabet yapmamak, müvekkilinin sırlarını saklamak, önleyici tedbirler almak, müvekkile hesap vermek ile üçüncü kisilerin müvekkile yönelttikleri beyanları kabul ve müvekkili temsil etmek biçiminde ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
With the improvement in the commercial life, the commercial business enterprises started to designate assistant person or persons in order to market the goods and services they produce in a wider area. With the independent merchant aides who own a separate enterprise called agency, business enterprises found the opportunity to reach their objectives without allocating capital and making any costs because the merchant, as a rule, is obliged to pay to the assisting agency only if the activity of the agency provides positive results. The agency covers these costs with the earning it will receive. For the above mentioned reasons, the `agency? gains importance progressively. Especially, since it sets aside the costs of paying a determined fee to the dependent merchant assistant and allocating the products of the commercial enterprises to the branches opened in order to market in another region, agency has become an important merchant assistant. The importance of the agency institution increases fairly not only in domestic trade but also in international trade. An agent is a person who practices the profession of acting as intermediary to establish contractual relationships between the principal and a third party or of carrying on the operations on behalf of the principal in a permanent manner, without having a dependent position. In the thesis, the rights and obligations of the both parties of the agency contract shall be discussed in detail.