The use of semi-permeable membrane devices (SPMD) for the sampling of micropollutants in sea water and river basin
Deniz ve nehir ortamında gerçekleştirilen mikrokirletici analizlerinde yarı geçirgen membran sistemlerin (SPMD) kullanılması
  1. Tez No: 647130
  2. Yazar: ZEHRA RANA İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZKAN, DR. OLTAN CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Yeşilırmak Havzası'ndan örnekleme için kullanılan yarı geçirgen membran örnekleyiciler'in (Semipermeable Membrane Devices - SPMD) kullanım potansiyeli ortaya konmuştur. Yarı geçirgen membran örnekleyiciler ülkemizde ve dünyada son dönemde önem kazanan örnekleyici türlerindendir. Örnekleyici içerisinde bulunan triolein, örnekleyicinin yağ dokusu gibi hareket etmesini sağlayarak canlı metabolizmasına benzer sonuçlar almamızı sağlar. Yarı geçirgen örnekleyiciler sayesinde, standart numune analiz yöntemlerine göre daha düşük kirletici konsantrasyonlarının varlığı tespit edilebilmektedir. Yapılan çalışmalar; Yeşilırmak havzasındaki Amasya, Turhal, Samsun L-1, Samsun L-2, Toros ve Gümenek örnekleme noktalarında beş örnekleme dönemi boyunca farklı örnekleme sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Su ortamındaki kalıcı organik kirleticilerden (KOK); Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH), Poliklorlu Bifenilller (PCB) ve Pestisit'lerin; SPMD başına olan konsantrasyonları hesaplanmıştır. Örnekleme yapılan noktalar Yeşilırmak Havzasında bulunan Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat illeridir. Bölgede en yoğun olarak bulunan kirletici grubu Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effiency of Semi-Permeable Membrane Devices (SPMD) which was used for sampling at Yeşilırmak Basin was investigated. Semi-permeable membrane devices, are becoming an important sampling techonologies in our country and the world. The triolein contained in the sampler enables the sampler to move like fat tissue, allowing us to get similar results to live metabolism. Thanks to semi-permeable samplers, presence of lower pollutant concentrations can be detected as compared to standard sample analysis methods. Amasya, Turhal, Samsun L-1, Samsun L-2, Toros and Gümenek samplings at Yeşilırmak Basin was performed as five sampling intervals for different sampling periods. Concentrations for Persistent organic pollutants in water environment (POPs) which are; Polycyclic Aromatic Hydrocarbons (PAH), Polychlorinated Bifenyls (PCB) and Pesticides; were calculated for per SPMD. The sampling points were Samsun, Çorum, Amasya and Tokat in Yeşilırmak Basin. The most concentrated pollutant group in the region has been identified as Polycyclic Aromatic Hydrocarbons.