Savaş alanlarında algılanan hizmet kalitesi, destinasyon imajı ve davranışsal niyetler ilişkisi: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı örneği
The relationship of perceived service quality, destination image and behavioral intentions on the battlefields: the Çanakkale Wars Gallipoli Historical Site example
- Tez No: 647144
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH ÖZKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Savaş alanları ziyaretleri son yıllarda artış gösteren önemli turizm hareketleridir. Bu kapsamda savaş alanlarını ziyaret eden turistler birçok farklı hizmet sunumu ile karşılaşmaktadır. Hizmet kalitesi müşteri memnuniyeti için önemli bir kavramdır. Savaş alanlarına gelen ziyaretçilerin algıladıkları hizmet kalitesi, destinasyon imajı ve davranışsal niyetleri etkilemektedir. Algılanan hizmet kalitesi üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu savaş alanları dışında yer alan diğer destinasyonlar üzerine yapılmıştır. Bu sebepten dolayı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'nda yapılan bu çalışmada yerli turistlerin hizmet kalitesi algılarının Tarihi Alan'ın destinasyon imajına ve ziyaretçilerin davranışsal niyetlerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca algılanan hizmet kalitesi, algılanan destinasyon imajı ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'nı ziyaret eden yerli turistlerle anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplamda 434 anket üzerinden analiz yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre algılanan hizmet kalitesi ve algılanan destinasyon imajı arasında pozitif ve kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan hizmet kalitesi ve davranışsal niyet arasında pozitif ve orta derecede bir ilişkinin olduğu da görülmüştür. Algılanan destinasyon imajı ve davranışsal niyet arasında ise pozitif ve orta derecede bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan analizler sonunda algılanan destinasyon imajının algılanan hizmet kalitesi ve davranışsal niyet ilişkisinde tam aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Battlefield visits are important tourism movements that have increased in recent years. In this context, tourists who visit the battlefields encounter many different services. Service quality is an important concept for customer satisfaction. The quality of service perceived by visitors to the battlefields affects the destination image and behavioral intentions. The vast majority of studies on perceived service quality have been done on other destinations outside the battlefields. For this reason, it was aimed to investigate the perceptions of service quality of local tourists in this study conducted in Çanakkale Wars Gallipoli Historical Site. The study also searched the relationships between perceived service quality, perceived destination image and behavioral intentions. The study was carried out with a survey method with local tourists visiting Çanakkale Wars Gallipoli Historical Site. A total of 434 questionnaires were analyzed. According to the results of the study, there was a positive and strong relationship found between perceived service quality and perceived destination image. In addition, a positive and moderate relationship was found between perceived service quality and behavioral intention. There was a positive and moderate relationship which was seen between the perceived destination image and behavioral intention too. As a result of the analysis, it was concluded that the perceived destination image plays a full mediating role in the relationship between perceived service quality and behavioral intention.