Sıçanlarda alüminyum klorür (AlCl3) ile oluşturulan deneysel alzheımer hastalığı modelinde preptin hormonunun rolü.
The role of preptin hormone in the model of experimental alzheimer disease caused by aluminum chloride (ALCL3) in rats
- Tez No: 647169
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Alzheimer hastalarında beyinde ve periferde görülen insülin eksikliği ve direncine bağlı olarak bu hastalığın son yıllarda nöroendokrin bir rahatsızlık olabileceği düşünülmekte ve tip 3 diabetes mellitus şeklinde adlandırılmaktadır. Preptin hormonu ve insülin, pankrasın β hücrelerinden birlikte salgılanmaktadır. Preptin, insülinin fizyolojik bir uyarıcısı olarak görev yapmaktadır. Bu çalışmada inflamasyon, oksidatif stres ve insülin direnciyle ilişkili olduğu bilinen Alzheimer hastalığının, preptin ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla serum, beyin ve pankreasta; preptin, tümör nekroz faktör alfa (TNF-), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), malondialdehit (MDA) ve protein karbonil (PC) düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada Wistar-albino türü dişi (kontrol grubu (n=10), sham grubu (n=10), Alzheimer grubu (n=10)) ve erkek (kontrol grubu (n=10), sham grubu (n=10), Alzheimer grubu (n=10)) sıçanlar kullanıldı. Sıçanlarda Alzheimer hastalığı modeli alüminyum klorür (AlCl3) ile oluşturuldu. Beyin dokusunda immünohistokimyasal olarak amiloid-beta protein (1-42) [Aβ (1-42)] düzeyleri ile hematoksilen-eozin ve kristal viyole boyamalarıyla beyin dokusundaki hücrelerde değişimler incelendi.
Özet (Çeviri)
Due to insulin deficiency and resistance seen in the brain and periphery of Alzheimer's patients, this disease is thought to be a neuroendocrine disorder in recent years and is called type 3 diabetes mellitus. Preptin hormone and insulin are secreted together by β cells of the pancreas. Preptin acts as a physiological stimulant of insulin. In this study, to reveal the relation of Alzheimer's disease with preptin, which is associated with inflammation, oxidative stress and insulin resistance; serum, brain and pancreas; it was aimed to investigate the levels of preptin, tumor necrosis factor alpha (TNF-), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), malondialdehyde (MDA) and protein carbonyl (PC). Wistar-albino type female (control group (n=10), sham group (n=10), Alzheimer group (n=10)) and male rats (control group (n=10), sham group (n=10), Alzheimer group (n=10)) were used in the study. Alzheimer's disease model in rats was created with aluminum chloride (AlCl3). By immunohistochemically, amyloid-beta protein (1-42) [Aβ (1-42)] levels in brain tissue and hematoxylin-eosin and crystal violet staining were used to examine changes in brain tissue cells.