Bir tıp fakültesi uzmanlık öğrencilerinde uyku kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and affecting factors in A medical faculty research assistants
  1. Tez No: 647174
  2. Yazar: FUNDA ÇALIŞKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeterli, düzenli ve kaliteli uyku, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için önerilen sağlıklı yaşam davranışları arasında yer almaktadır. Bu çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlık öğrencilerinde uyku kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte olan bu araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde uzmanlık eğitimi yapan 246 asistan hekim oluşturmuş, bunların 232'sine ulaşılmıştır (Cevaplılık oranı: % 94.3). Araştırmaya katılanlara içerisinde Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi'nin (PUKİ) de yer aldığı bir anket yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Uzmanlık öğrencilerinin yaş ortalaması 29.12±3.30 yıl, %40.9'u kadın, %53.4'ü evli, %31.9'unun çocuğu olup, %64.2'si dahili tıp bilimlerinde görev yapmaktadır. Katılımcıların PUKİ puan ortalaması 8.35±2.90'dır. PUKİ kesme noktasına göre 5 puandan yüksek alanların, yani kötü uyku kalitesine sahip olanların oranı %87.9'dur.
Özet (Çeviri)
Adequate, regular and quality sleep is one of the healthy lifestyle behavior proposed for health protection and development. This study was carried out to evaluate the quality of the sleep and the factors that affecting the sleep of the research assistants in Fırat University Medical Faculty. The population of this cross-sectional study was composed of 246 resident physicians who were trained in Fırat University Hospital and 232 of them were reached (Response rate: 94.3%). A questionnaire including the Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was applied face to face to the participants. The average age of the research assistants was 29.12 ± 3.30 years, %40.9 of them were female, %53.4 of them were married, %31.9 of them had children and %64.2 of them worked in internal medicine sciences. The average PSQI score of the participants was 8.35 ± 2.90. According to the PSQI cut-off point, the percentage of those who have higher than 5 points, ie poor sleep quality, is %87.9.