Tıp fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesi ve algılanan stres düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and perceived stress levels in medical students
  1. Tez No: 965501
  2. Yazar: BETÜL TUNÇEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÜRÜN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Tıp öğrencilerinin kapsamlı eğitimleri, zorlu pratik ve teorik sınavlara maruz kalmaları uyku kalitelerini oldukça kötü etkilemekte, kötü uyku düzeni de stres düzeylerini arttırmaktadır. Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesini ve algılanan stres düzeyini saptamak, bunları etkileyen faktörleri belirlemek ve buna yönelik öneriler geliştirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı kesitsel çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurulunun 13.02.2024 tarihli toplantısında 2024/85 sayılı kararı ile onaylandı. Araştırmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ocak-Mayıs döneminde öğrenim görmekte olan tıp fakültesi öğrencileri oluşturdu. Çalışma sırasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kayıtlı toplam 1466 öğrenci bulunmaktaydı. Bunlardan 249 öğrenci dışlama kriterlerinden en az birini karşıladığı için analizlere dahil edilmedi. Analizler toplam 1217 katılımcı (tüm öğrencilerin %83'ine) üzerinde tamamlandı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ölçeklerini içeren 43 soruluk anket formu uygulandı. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 25.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The extensive education and exposure to challenging practical and theoretical examinations that medical students undergo have been found to have a negative impact on their sleep quality. Furthermore, poor sleep patterns have been identified as a contributing factor to increased stress levels among this demographic. The objective of this study was to ascertain the quality of sleep and perceived stress levels experienced by medical students, to identify the factors influencing these outcomes, and to formulate recommendations to address them. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was approved by the Selçuk University Faculty of Medicine Ethics Committee at its meeting on 13 February 2024, with the decision numbered 2024/85. The study population comprised medical faculty students enrolled at Selçuk University Faculty of Medicine during the January to May period of the 2023-2024 academic year. At the time of the study, there were a total of 1466 students enrolled in Selçuk University Faculty of Medicine. Of these, 249 students were not included in the analyses because they met at least one of the exclusion criteria. Analyses were completed on a total of 1217 participants (83% of all students). A 43-question questionnaire including sociodemographic data form, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Perceived Stress Scale (PSS) scales was applied to the participants. The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 25.0 statistical package programme. Statistical significance was accepted as p < 0.05. Results: The mean age of the participants was 21.64±2.26 years. The student population was 56.4% female and 43.6% male. The study revealed that 41.2% of the students surveyed reported good sleep quality, while 58.8% indicated poor sleep quality.