Anne ve anne adaylarının infant ağız sağlığı ve kendi oral hijyenleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and attitudes of pregnant women about infant oral health and their oral hygiene
  1. Tez No: 647183
  2. Yazar: AYCAN DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, hamile anne ve anne adaylarının hem kendileri hem de çocukları için gerekli ağız hijyeni uygulamaları ve bilgi düzeylerinin değerlendirmesi amaçlandı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum ve Pediatri kliniklerine başvuran toplamda 555 adet hamile anne adaylarına ve 12 aydan küçük çocuk sahibi annelere 3 bölümden oluşan bir anket uygulandı. Anketin ilk bölümü anne ve anne adaylarının sosyodemografik verilerinden, ikinci bölümü hamilelik dönemindeki anneye yönelik ağız sağlığı sorularından, üçüncü bölümü ise bebekle ilgili ağız sağlığı sorularından oluşturuldu. Çalışma için gerekli kişi sayısı sağlandıktan sonra anket sonuçlarından elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı. Sürekli ve kesikli sayısal değişkenlerin dağılımının normale yakın dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile varyansların homojenliği varsayımının sağlanıp sağlanmadığı ise Levene testiyle araştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler kesikli sayısal değişkenler için ortalama ± standart sapma biçiminde gösterilirken kategorik değişkenler olgu sayısı ve (%) şeklinde ifade edildi. Gruplar arasında anne ve bebek ağız sağlığı sorularına toplam doğru yanıt verme yönünden farkın önemliliği Kruskal Wallis testiyle araştırıldı. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde hamile kadınların ağız sağlığı bilgisinin yaş, eğitim durumu, ailelerinin aylık ortalama gelir düzeyi, hamileliklerinin kaçıncı ayında oldukları ve kaçıncı çocuklarına hamile oldukları gibi parametrelerle ilişkili olduğu görüldü. Sonuç olarak, yüksek öğrenim düzeyi olan ve yüksek gelir düzeyi olan hamile kadınlar ile ikinci hamileliği olan annelerin bilgi düzeyleri anlamlı farklarla daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, 555 pregnant mothers and mothers with children under 12 months who applied to Gazi University Faculty of Medicine, Pediatrics, Obstetrics and Gynecology Clinics, were performed a questionnaire to measure the knowledge level of perinatal and infant oral health. The aim of this study was to investigate the necessary oral hygiene practices and knowledge level of pregnant women for both themselves and their children. The first part of the questionnaire consisted of the sociodemographic data of the mothers, the second part was from the oral health questions related to the mother during the pregnancy period and the third part from the oral health questions about the baby. After the number of people required for the study, the data obtained from the survey results were analyzed by IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA). Whether or not the distribution of continuous and discrete numerical variables is distributed near normal is investigated by using the Kolmogorov-Smirnov test to determine the assumption of homogeneity of variances. Descriptive statistics were shown as mean ± standard deviation for discrete numerical variables, while categorical variables were expressed as number of cases and percent (%). Kruskal Wallis test was used to determine the significance of the total correct response percentage to the mother and baby oral health questions among the groups. When the obtained data were evaluated, it was seen that oral health information of pregnant women was related to age, education level, monthly average income level of their families, the number of months of their pregnancy and the number of children they were pregnant with. As a result, the level of knowledge of pregnant women with higher education levels, higher income levels and second pregnancy was higher with significant differences.