Anne ve baba adaylarının geliştiren bakıma ilişkin bilgi ve farkındalıklarının incelenmesi
Examination of future mothers and fathers' knowledge and awareness of nurturing care
  1. Tez No: 742407
  2. Yazar: HAFİZE SOYSAL ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE TUĞBA KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü'nün vurguladığı ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan Geliştiren Bakım Çerçevesi, erken çocukluk gelişimini teşvik etmek için yaratılan koşulları ifade etmektedir. Bu koşullar, öncelikli olarak düşük ve orta gelirli ülkelerde, bakımverenler tarafından çocuklara İyi Sağlık, Yeterli Beslenme, Duyarlı Ebeveynlik, Güvenli Çevre ve Erken Öğrenme Bileşenlerinde fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bakımveren olmaya hazırlanan anne ve baba adaylarının geliştiren bakım çerçevesine ilişkin bilgi ve farkındalıklarının incelenmesidir. Bu çalışmada kesitsel, analitik türde bir araştırma deseni kullanılmıştır. Gebelik döneminin 2. ve 3. trimesterinde olan anne ve baba adaylarının geliştiren bakım bilgi ve farkındalık düzeyleri, araştırmacılar tarafından hazırlanan ve yukarıda belirtilen 5 bileşeni niteleyen 70 sorudan oluşan“Geliştiren Bakım Bilgisi Envanteri (GEBBE)”çevrimiçi formu ile belirlenmiştir. Örneklemi, 91 (%88.3) kadın ve 12 (%11.7) erkek olmak üzere toplam 103 kişi oluşturmaktadır. Bulgular incelendiğinde, en yüksek bilgi düzeyi ortalamasına (13.76 ±1.22) Duyarlı Ebeveynlik, en düşük bilgi düzeyi ortalamasına (4.35±1.83) ise Erken Öğrenme Bileşeninde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Nurturing Care Framework (NCF), which has been emphasized by the World Health Organization (WHO) in recent years and is among the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs), expresses the conditions created to promote early childhood development. These conditions aim to provide opportunities for children in the Good Health, Adequate Nutrition, Responsive Caregiving, Security and Safety and Opportunities for Early Learning Components by caregivers, primarily in low and middle-income countries (LMICs). The aim of this study is to examine the knowledge and awareness of mother and father candidates who are preparing to be caregivers in Turkey about the Nurturing Care Framework. In this study, a cross-sectional, analytical type of research design was used. Nurturing Care knowledge and awareness levels of mother and father candidates in the 2nd and 3rd trimesters of pregnancy were determined by the online form of“The Knowledge of Nurturing Care Inventory (KNCI)”prepared by the researchers, which consists of 70 questions describing the 5 components mentioned above. The sample consists of a total of 103 people, 91 (88.3%) women and 12 (11.7%) men. When the findings were examined, the highest mean of knowledge (13.76±1.22) was found in Responsive Caregiving, and the lowest mean of knowledge (4.35±1.83) in Opportunities for Early Learning Component.