Olumsuz erken çocukluk dönemi deneyimleri ve aleksitimi arasındaki ilişkide öz-şefkat ve benlik saygısının aracı rolü
The mediating role of self-compassion and self-esteem in the relationship between negative early childhood experiences and alexithymia
  1. Tez No: 647206
  2. Yazar: ESRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; lise öğrencilerinin olumsuz çocukluk deneyimleri ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkide benlik saygısı ve öz-şefkatin aracı rolünün Yapısal Eşitlik Modeli ile incelenmesidir. Ayrıca erken çocukluk dönemi olumsuz yaşantıları, aleksitimi, benlik saygısı ve öz-şefkat kavramları demografik değişkenler (cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, sınıf düzeyi ve okul türü) açısından da incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılandırılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde örgün eğitim görmekte olan lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise; farklı sosyo-kültürel ve ekonomik grupların toplandığı düşünülen Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Ümraniye ve Sancaktepe ilçeleri ve bu ilçelerdeki okullara devam eden lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir ve örneklem grubunu, 495'i (%55,6) kadın; 395'i (%44,4) erkek olmak üzere toplam 890 lise öğrencisi oluşmaktadır. Araştırmada;“Çocukluk Deneyimleri Ölçeği”,“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”,“Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu”,“Toronto Aleksitimi Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılarak veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to assess the mediating role of self-esteem and self-compassion on negative childhood experiences and alexithymia levels of high school students through Structural Equation Model. In addition, early childhood negative experiences, alexithymia, self-esteem and self-compassion concepts were also examined in terms of demographic variables (gender, socio-economic level, class level and school type). The research is structured on relational scanning model. The universe of the research consists of high school students studying in Istanbul province. The sample group consist of high school students attending schools in Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Ümraniye and Sancaktepe districts, where different socio-cultural and economic groups are thought to congregate. The sample was determined by the stratified sampling method and the sample group comprises a total of 890 high school students, with 495 (55.6%) female and 395 (44.4%) male students. Data of the research were collected using“Childhood Experiences Scale”,“Coopersmith Self-Esteem Inventory”,“Short Form of Self-Compassion Scale”,“Toronto Alexithymia Scale”and“Demographic Information Form”.