Riskli yapı yönetmeliğine (RYTEİE 2019) göre riskli yapıların tespiti ve değerlendirilmesi
Determination and evulation of risky buildings according to risky structure code (PDRS 2019)
- Tez No: 647216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye oldukça aktif bir deprem kuşağında yer almaktadır. Depremlerin oluş zamanını tam olarak belirleyecek bir yöntem de mevcut değildir. Ayrıca mevcut yapı stokunun büyük bir kısmının da 2000 yılı öncesi yapıldığı dikkate alınacak olunursa bu yapıların mühendislik hizmeti görmemiş veya güncel yönetmeliklere uygun olmayan şekillerde inşa edilmiş olmasından ötürü meydana gelebilecek depremler karşısında yeterli dayanım ve sünekliğe sahip olmadıkları aşikardır. Özellikle bu tür yapılar için hızlı ve etkili bir şekilde risk değerlendirmesi yapılıp gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Deprem kaynaklı can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek için riskli yapıların tespiti hayati önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, Riskli yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar 2019 (RYTEİE 2019)'a göre Şanlıurfa ve civar illerdeki binaları temsil etmek üzere seçilen betonarme bir binanın risk tespiti yapılmış ve risk tespit adımları değerlendirilmiştir. Akabinde ise risk değerlendirmesi yapılan binanın mevcut beton dayanımı değiştirilerek iki ayrı beton sınıfı için risk tespiti arasında kıyas yapılmıştır. Ayrıca Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esasların 2013 (RYTEİE 2013)'ün eksiklikleri ve Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar 2019 (RYTEİE 2019) ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018) arasındaki farklılıklar vurgulanmıştır. Sonuç olarak ise bu tez çalışması ile risk tespit işlemlerinin doğru olarak yapılmasının önemi ve mevcut beton basınç dayanımının riskli bina tespitine etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is in a highly active seismic zone. There is no method to determine the exact time of occurrence of earthquakes. Also, considering that most of the existing building stock was built before 2000, it is obvious that these buildings, they were not engineered or built in accordance with current codes, do not have sufficient strength and ductility in the earthquakes. Especially for such structures, risk assessment should be made quickly and effectively, and necessary measures must be taken. To minimize the loss of life and property caused by earthquakes, the determination of risky structures is vital. Within the scope of this thesis, the risk determination of a selected reinforced concrete building to represent the buildings in Şanlıurfa and the surrounding provinces according to the Principles of the Determination of Risky Structures 2019 (PDRS 2019) was made and the risk assessment steps were evaluated. Subsequently, the risk assessment was made changing the existing concrete strength of the building, and a comparison was made between the risk assessment for two different concrete classes. In addition, deficiency of the Principles of Determinations of the Risky Structures 2013 (PDRS 2013) and the differences between the Principles of Determinations of the Risky Structures 2019 (PDRS 2019) and Turkish Seismic Code 2018 (TSC 2018) are emphasize. In conclusion, the importance of correct risk assessment procedures and the effect of existing concrete compressive strength on determinations of risky building are shown with this study.