Kentsel dönüşüm projelerinde, riskli binaların tespiti ve değerlendirilmesi: Alanya örneği
The project of urban regeneration, determination and evaluation of risky buildings: Alanya's specimen
  1. Tez No: 652328
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kentler, insanların hayat döngüsünü devam ettirdiği, kendilerine oluşturdukları yaşam alanlarıdır. Kentler sadece yapılardan oluşan birimler olarak görülmemeli; insanların karşılıklı ilişkilerini devam ettirdiği, aralarındaki iletişimden doğan kültür mekanıdır. Kentler zaman içerisinde değişime uğrayarak niteliğini kaybedebilir, çevresel ve fiziksel açıdan bozuntuya uğrayarak köhneleşebilir. Kentlerin zaman içerisinde değişime uğrama nedenleri olarak; doğal afetler, savaşlar, düzensiz nüfus artışı, olağandışı durumlar ve kaçak yapılaşma gibi etmenler yer almaktadır. Kentlerin maruz kaldığı bu değişimleri çözmek için ortaya kentsel dönüşüm kavramı çıkmıştır. Kentsel dönüşüm, ömrünü tamamlamış ve fiziki işlevini kaybetmiş yapıların yıkılarak yenilenmesi, herhangi bir afet durumunda can ve mal kaybının azaltılması, kaçak yapılaşmış bölgelerin yenilenerek sağlıklı hale döndürülmesi, yaşam standartlarının yükseltilmesi, altyapı sorunlarının giderilmesi gibi düzenlemelerin uygulanmasını amaçlayan kapsamlı bir eylemdir. Riskli yapı tespiti, mevcut yapının çökme, kayma, yıkılma gibi tehlikelerinin herhangi bir can ve mal kaybına yol açmadan tespit edilmesidir. Türkiye, bulunduğu coğrafi konumu nedeni ile her an deprem tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple depremlerde meydana gelebilecek can ve mal kayıplarını en az seviyeye indirmek için riskli yapıların tespit edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda RYTEİE-2019 yönetmeliğine göre Alanya ilçesinde bulunan mevcut üç yapı incelenerek risk tespit analizleri yapılmış ve risk durumları değerlendirilmiştir. İncelenen üç yapının tamamı riskli olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are the living spaces where people continue their life cycle and create for themselves. Cities should not only be seen as units consisting of structures; they are places of culture where people maintain their mutual relations, result from the communication between them. Cities may lose their quality by changing over time and they may become outdated in terms of environmental and physical. As we can say reasons for cities to change over time, such as natural disasters, wars, irregular population growth, unusual situations and illegal construction. The concept of urban transformation has emerged to solve these changes that cities are subjected to. Urban transformation is a comprehensive action that aims to implementation of regulations such as renewaling to structures that are end-of-life and lost their physical function, reducing the loss of life and property in case of a disaster, renovating illegal construction areas, improving living standards, applying regulation such as infrastructure problems. Risky structure assestment is the detection of the hazards of the existing structure such as collapse, slip and demolition without causing any loss of life and property. Turkey faces with earthquake hazard at any time due to the geographical location. For this reason, it is necessary to identify risky structures in order to minimize the loss of life and property that may occur in earthquakes. In this context, three existing structures in Alanya district were examined and risk detection analyses were conducted and risk situations were evaluated accordance with RYTEİE 2019 regulation in these structures. As a result all three structures were identified as risky.