Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ve öz yeterliğin başarı odaklı motivasyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience, self efficacy and success-oriented motivation among university students
- Tez No: 647217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılığın ve öz yeterliğin başarı odaklı motivasyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya üniversitede öğrenim gören yaşları 17-40 arasında değişen 277 kadın ve 65 erkek olmak üzere 342 kişi katılım sağlamıştır. Araştırmadaki veriler Demografik Bilgi Formu, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların psikolojik dayanıklılıkları, öz yeterlikleri ve başarı odaklı motivasyonları arasında anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bulguları tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between resilience and self-efficacy and achievement-oriented motivation in university students. 342 people, 277 females and 65 males, between the ages of 17-40, studying at the university, participated in the study. The data in the study were obtained using the Demographic Information Form, the Psychological Resilience Scale, the General Self-Efficacy Scale and the Achievement- Oriented Motivation Scale. As a result of the study, it was found that there is a significant relationship between the psychological resilience, self-efficacy and success-oriented motivation of the participants. The findings of the study are discussed and suggestions for future research are presented.