Kastamonu ili merkez ilçesindeki riskli binaların yapısal performansının TBDY-2018'e göre değerlendirilmesi
Evaluation of structural performance of risky buildings in the central district of Kastamonu according to TBDY-2018
- Tez No: 953186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA TAŞKIN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye geçmişten günümüze kadar yaşadığı depremlerde ciddi derecede can ve mal kayıpları vermiştir. Ülkemizde özellikle 13 Mart 1992 Erzincan depremi ve 1 Ekim 1995 Dinar depremi sonrasında mevcut yapıların deprem sırasındaki davranışlarının beklenilenden çok daha kötü olması üzerine 1998 yılında, önceki deprem yönetmeliğinden tam 23 yıl sonra, ABYYHY (98) yayınlanmıştır. Problemin sadece yönetmelikte olmadığı binaların yapım aşamasında denetimlerinin sağlıklı bir şekilde yapılamadığı gerçeği de anlaşılınca da 13.07.2001 tarihinde 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve 12.08.2001 tarihinde Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliği Resmî Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikler öncesi inşa edilen yapıların birçoğunun gerekli mühendislik ve denetim hizmetlerini almadığı ve binaların inşasında kullanılan malzemelerin uluslararası kabul edilen standartları sağlamadığı bilinmektedir. Ancak günümüzde ülke nüfusumuzun büyük bir kısmı halihazırda bu yapılarda yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca eski yapıların tümünün yıkılıp yeniden yapılması hem sosyal hem de ekonomik açıdan mümkün değildir. Ülkemizdeki mevcut yapıların risk tespitlerinin yapılması ve buna göre aksiyon alınması ileride yaşanabilecek olası kayıpları azaltmak için hayati önem taşımaktadır. Bu noktada, gelişen teknolojinin sunduğu imkanlarla beraber mevcut yapıların performanslarının değerlendirilmesi iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY 2018), mevcut yapıların performanslarının değerlendirilmesi kapsamında izlenecek yöntemler ve hesap esasları on beşinci bölümde detaylı bir şekilde verilmiştir. Mevcut binalardan yapılacak ölçümlerde elde edilecek bina geometrisi, mevcut malzeme dayanımı ve betonarme elemanların verileri incelenerek analiz yapıldıktan sonra gerekirse güçlendirme metotları da ilgili yönetmelik şartlarını göz önünde bulundurularak uygulanabilir. Bu çalışmada ilk aşamada Kastamonu ili Merkez ilçesinde 20 yılını doldurmuş 4 katlı ve daha yüksek binaların bulunduğu 10 mahallesinden seçilen 50 adet binanın Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar EK-A'ya uygun olarak değerlendirildikten sonra, ikinci değerlendirme aşaması olarak 12 tanesinin RYTEİE-2019'A GÖRE riskli yapı analizi yapılmış. Ardından 5 adet binanın da doğrusal elastik olmayan davranışı temel alınarak TBDY 2018 esasları çerçevesinde zaman tanım alanında doğrusal elastik olmayan hesap yöntemi kullanılarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Toplam yedi bölümden oluşan tezde ilk olarak Türkiye'deki deprem yönetmeliklerinin tarihçesinden ve yapı denetim sistemi için yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY 2018), mevcut yapıların performanslarının değerlendirilmesi kapsamında izlenen yöntemler ve hesap esasları irdelenmiştir. Yapılacak hesaplar sırasında kullanılacak olan teorilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, TBDY-2018'in deprem yer hareketleri ile ilgili bu çalışmada göz önünde bulundurulan kısımları hakkında tanımlar ve ilgili esaslar özetlenmektedir. Dördüncü bölümde ise Kastamonu ilinin Deprem geçmişinden ve mevcut yapı stokuna değinilmiştir. Ardından risk önceliği olan binaların tespitlerinin nasıl yapıldığı ve seçilen binalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde belirlenen binaların ideCAD programı aracılığıyla riskli bina tespitlerinin nasıl yapıldığı gösterilmiş ve analiz sonuçları paylaşılmıştır. Altıncı bölümde belirlenen binaların SAP2000 programı aracılığıyla adım adım performans analizlerinin nasıl yapıldığı gösterilmiş ve analiz sonuçları paylaşılmıştır. Son bölümde ise çalışma boyunca elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir ve çalışma boyunca elde edilen bilgiler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The earthquakes that Turkey experienced from past to the present resulted in serious loss of life and property. ABYYHY(98) was published in 1998, exactly 23 years after the previous earthquake regulation, due to the fact that the behavior of the existing structures during the earthquake was much worse than expected, especially after the Erzincan earthquake on 13 March 1992 and the Dinar earthquake on 1 October 1995. When it was understood that the problem was not only in the regulation but also in the fact that the inspections of the buildings could not be carried out in a healthy way during the construction phase, the Law on Building Inspection No. 4708 on 13.07.2001 and the Regulation on Construction Inspection Implementation Procedures and Principles on 12.08.2001 were published by the relevant ministry. It is known that many of the structures built before these regulations did not receive the necessary engineering and inspection services and the materials used in the construction of the buildings do not meet the internationally accepted standards. However, today, a large part of our country's population still lives in these structures. In addition, demolishing and rebuilding all of the old buildings is not possible both socially and economically. It is of vital importance to determine the risks of existing structures in our country and to take action accordingly in order to reduce the possible losses that may occur in the future. At this point, it is a good option to evaluate the performance of existing structures together with the opportunities offered by the developing technology. In the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018), the methods and calculation principles to be followed within the scope of evaluating the performance of existing structures are given in detail in the fifteenth chapter. After the analysis of the building geometry, existing material strength and reinforced concrete elements to be obtained in the measurements to be made from the existing buildings, if necessary and if it is efficient at the same time, the strengthening methods can be applied considering the relevant regulation conditions. In this study, in the first evaluation stage, 50 buildings selected from 10 neighborhoods with 4-storey and higher buildings in the central district of Kastamonu province, which have completed 20 years, were evaluated in accordance with the Annex-A of the RYTEIE-2019. As the second evaluation stage, risky structure analysis was performed on 12 of them according to RYTEIE-2019. Then, based on the nonlinear inelastic behavior of 5 buildings, analyzes were carried out using the linear inelastic calculation method in the time history within the framework of TBDY-2018 principles.In the thesis, which consists of a total of seven chapters, firstly, the history of earthquake regulations in Turkey and the studies carried out for the transformation of risky areas are mentioned. In the second part, the methods and calculation principles to be followed within the scope of evaluating the performance of existing structures in the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) are discussed. In the third chapter, the definitions and relevant principles of TBDY-2018 about ground motions are summarized and the scaling of earthquake records required for nonlinear dynamic analysis in the time history to be used in the performance analysis is explained within the framework of these principles.In the fourth chapter, earthquake history and current building stock of Kastamonu province are mentioned. In the fifth and sixth chapter, it is explained how the buildings to be analyzed for performance are determined and how the performance analyzes were made. In the last part, the results obtained during the study were evaluated and suggestions were made in the light of the information obtained during the study.