Parametrik ve üretken tasarım araçlarının yapı analiz aşamasında kullanılması
- Tez No: 647233
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Daha geniş tasarım alternatifleri keşfederek, doğrudan konsept tasarım aşamasında daha verimli yapısal çözümler bulunarak üretim maliyetleri de dahil olmak üzere diğer aşamaların maliyetleri azaltılabilir. Bu nedenle, mimarların karar vermeyi yapısal analizle desteklemek, çok çeşitli çözümler oluşturarak mümkün olan en uygun çözümü bulabilmelerini sağlamak önemlidir. Daha geniş tasarım alternatiflerini keşfetmek amacıyla parametrik tasarım ve ürekten tasarım araçları kullanılarak bir optimizasyon süreci oluşturulmak amaçlanmıştır. Parametrik tasarım, modelinizi otomatik olarak güncelleyerek projenizin temel parametrelerini belirlemenizi ve etkileşimli olarak değişiklikler yapmanızı sağlar. Mühendislerin ve mimarların daha verimli tasarımlar yapmak, daha fazla seçenek keşfetmesine ve binaları optimize etmesine olanak sağlar. Üretken tasarım son kullanıcılarının özel ihtiyaçlarına uygun optimize edilmiş daha hafif, daha güçlü ve daha verimli olan tasarımlar, ürünler sunmaya odaklanır. Çalışma içerisinde parametrik ve üretken tasarım araçları beraber kullanılarak erken tasarım aşamasında mühendislerin kullanabileceği bir yapı optimizasyon iş akışı geliştirmek hedeflenmiştir. Optimizasyon hedefi olarak bir yapının birçok tasarım alternatifi arasından en optimum kütleye sahip sonucu aranacaktır. Optimize edilecek yapı bir çelik makas düzlemi olarak seçilmiş ve optimizasyon senaryoları bunun üzerine kurulmuştur. Bu çalışma mühendislik alanında, parametrik tasarım ve üretken tasarım araçlarının nasıl kullanılabileceğini ve nasıl bir iş akışı oluşturabileceğini keşfetmek için geliştirilmiştir. Bu çalışma sayesinde kısa sürede birçok seçenek analiz edilecek ve en optimum kesitler tespit edilecektir. Çelik makas düzlemi kullanılarak gerçekleştirilecek bu optimizasyon senaryosu çeşitlendirilerek farklı mühendislik tasarımlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
By discovering more design alternatives, more efficient structural solutions can be found directly at the concept design stage, thereby reducing the costs of other stages, including production costs. For this reason, it is important to support architects decision making with structural analysis and to find the best possible solution by creating a wide variety of solutions. In order to discover more design alternatives, it is aimed to create an optimization process using parametric design and product design tools. The parametric design automatically updates your model, allowing you to determine the basic parameters of your project and make changes interactively. Making more efficient designs allows engineers and architects to discover more options and optimize buildings. Productive design focuses on delivering products that are lighter, stronger and more efficient, optimized for the specific needs of end users. It is aimed to develop a structure optimization workflow that engineers can use in the early design phase by using parametric and productive design tools together in the study. As an optimization goal, the result of a building with the most optimum mass among many design alternatives will be sought. The structure to be optimized was selected as a steel truss plane and optimization scenarios were built on it. This study has been developed in the field of engineering to discover how parametric design and productive design tools can be used and how to create a workflow. Thanks to this study, many options will be analyzed in a short time and the optimum sections will be determined. This optimization scenario, which will be realized using the steel truss plane, can be diversified and used in different engineering designs.