Yeşil bina sertifika sistemleri ve apartman binaları için bir yeşil tasarım rehberi önerisi
A diagram proposal that can be used for housing design in accordance with sustainability principles
- Tez No: 647232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AĞA GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz dünyasında doğal kaynakların hızla tükenmesiyle çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu çevre sorunlarının oluşmasında inşaat sektörünün de önemli bir payı bulunmaktadır. Binalar, malzemelerin kaynağından elde edilmesinden binanın faydalı ömrünün bitmesine kadar yaşam döngüsü boyunca çevre sorunu oluşturmaktadır. Hem çevre sorunlarının azaltılması hem de binaların sürdürülebilirliğine katkı sağlaması amacıyla 1990 yılından beri uluslararası ölçekte inşaat sektörüne fayda sağlaması amacıyla yeşil bina sertifika sistemleri geliştirilmiştir. Yeşil bina sertifika sistemleri, binaların kaynakları korumada ve çevre üzerindeki negatif etkilerini ortaya çıkarmada ölçülebilir bir referans oluşturmayı hedefleyen derecelendirme sistemleridir. Bu çalışma kapsamında, dünyada yaygın olarak kullanılan ve Türkiye'de geliştirilen yeşil bina sertifika sistemleri tespit edilmiş ve bunların değerlendirme kriterleri ve sertifika düzeyleri belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye sıcak-kuru iklim bölgesinde yapılacak apartman binaları için yeşil bina sertifika sistemlerinin değerlendirme kriterlerini dikkate alan bir yeşil tasarım rehberi de geliştirilmiştir. Türkiye sıcak-kuru iklim bölgesinde yapılacak apartman binaları için yeşil tasarım rehberi oluşturulması çalışmasında ilk önce sürdürülebilir tasarım kriterleri belirlenmiştir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında incelenen yeşil bina sertifika sistemlerinin değerlendirme kriterleri analiz edilmiş ve bunların tasarım ile ilgili olan tüm kriterleri etüd edilerek yeniden sınıflandırılmıştır. Buna göre, geliştirilen rehberin sürdürülebilir tasarım kriterleri altı ana başlıkta toplanmıştır: 1) Arazi Planlaması 2) Su Kullanımı 3) Enerji Kullanımı 4) Malzeme Kullanımı 5) Atıkların Değerlendirilmesi 6) İç Mekân Çevre Kalitesi Bu ana başlıklar altında Türkiye sıcak-kuru iklim bölgesinde yapılacak apartman binalarının tasarımında sürdürülebilirlik açısından dikkat edilmesi gereken tüm spesifik kriterlere ve tasarımcıya yol gösterici olması beklenen bilgilere ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, environmental problems arise with the rapid depletion of natural resources. The construction sector also plays an important role in the formation of these environmental problems. Buildings pose an environmental problem throughout the life cycle, from the source of the materials to the useful life of the building. Green building certification systems have been developed since 1990 to benefit the construction industry on an international scale, both to reduce environmental problems and to contribute to the sustainability of buildings. Green building certification systems are rating systems that aim to create a measurable reference in building's conserving resources capability and revealing their negative impact on the environment. In this study, widely used green building certification system developed in the world and in Turkey have been identified and their evaluation criteria and certification levels are determined. In this study, also a green design guide for apartment buildings that will built in hot-dry climate of Turkey have been developed taking into account the evaluation criteria of green building certification systems. Firstly, sustainable design criteria were determined for green design guide for apartment buildings that will built in hot-dry climate of Turkey. In this context, the evaluation criteria of the green building certification systems examined within the scope of the study were analyzed and all the criteria related to design of buildings were studied and reclassified. According to this classification, the sustainable design criteria of the developed guide have been collected under six main headings: 1) Land Planning 2) Water Using 3) Energy Using 4) Material Using 5) Waste Evaluation 6) Indoor Environmental Quality These main headings include all specific criteria that must be taken into account in the design of apartment buildings that will built in hot-dry climate of Turkey and the information and suggestions that are expected to be guide for the designers.