Metastatik kolon kanserli hastalarda PET/BT' deki yağ dokusu dağılımı ve metabolik aktivitesinin prognostik faktörlerle ilişkisi
Prognostic significance of adipose tissue distribution and metabolic activity in PET/ CT in patients with metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 647236
  2. Yazar: TUBA KARAÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Obezite, yağ dokusunun işlevindeki değişikliklerle ilişkilidir. Bu değişikliklerin kanser gelişimini ve klinik süreci etkileyebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, metastatik kolorektal kanserli (mKRK) hastalarda sağkalımı tahmin etmek için PET / BT'de yağ dokusu dağılımı ve metabolik aktivitesinin prognostik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2010-2018 yılları arasında metastatik kolorektal kanser tanısı alan 83 hasta dahil edildi. Hastaların dosya ve laboratuvar sonuçları retrospektif olarak incelendi. Tedavi öncesi çekilen PET/BT görüntüleri yağ dokusu dağılımını ve metabolik aktivitesini belirlemek için yeniden değerlendirildi. Subkütan yağ dokusunun (SAT) ve visseral yağ dokusunun (VAT) hacmi ve metabolik aktivitesi PET / BT görüntüleri kullanılarak ölçüldü. SAT hacmi, SAT yoğunluğu (HU), SAT oranı (SAT hacmi / SAT yoğunluğu) hesaplandı. Tümör dokusunun maksimum standartlaştırılmış alım değeri (SUV) ölçüldü. Yağ dokusu ile sağkalım arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Medyan genel sağkalım 33.76 aydı (% 95 CI: 28.18-39.34). Primer tümörün yerleşim yeri (HR:2.5; p=0.008) ve SAT oranı (HR:0.5 p=0.053) ile genel sağkalım arasında anlamlı ilişki tespit edildi. SAT oranı değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is associated with changes in the function of adipose tissue. It has been demonstrated that these changes might affect cancer development and clinical process. In this study, we aimed to evaluate prognostic significance of adipose tissue distribution and metabolic activity in PET/CT to predict survival in patients with metastatic colorectal cancer. Materials and Method: 83 patients diagnosed with metastatic colorectal cancer between 2010 and 2018 were included in the study. Patients file and laboratory results were analyzed retrospectively. PET/CT images taken before treatment were reevaluated to determine adipose tissue distribution and metabolic activity. The volume and metabolic activity of visceral adipose tissue (VAT) and subcutaneous adipose tissue (SAT) were measured using PET / CT images. SAT volume, SAT density (HU), SAT ratio (SAT volume / SAT density) were calculated. The maximum standardized uptake value (SUV) of the tumor tissue was measured. The relationship between adipose tissue and survival was examined. Results: The median overall survival was 33.76 months (95% CI: 28.18-39.34). According to univariate analysis results, tumor location (HR:2.5; 95% CI 1.27-4.98, p=0.008) and SAT ratio (HR:0.5; 95% CI 0.34-1.00, p=0.053) were the significant parameters for the OAS. The median OAS for the patients with SAT ratio value