Leptin ve nöropeptit Y analizi için tek kullanımlık biyoalgılama sistemlerinin geliştirilmesi
Development of biosensing systems for the analyses of leptin and neuropeptide Y
- Tez No: 647237
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Leptin, yağ dokusunda sentezlenen bir peptit hormonudur. Enerji alımını ve harcamalarını dengeleyen bir tür anti-obezite faktörü olarak işlev görür. Yüksek leptin konsantrasyonları doğrudan obezite ile ilişkilidir. Nöropeptit Y (NPY) memeli beynindeki en bol nöropeptitten biridir, nörodejeneratif ve nöroimmün hastalıklarda kandaki seviyeleri değişkenlik göstermektedir. Bu da NPY'nin ilişkili hastalıkların teşhisinde ve hastalığın takibinde potansiyel marker olabileceğini işaret etmektedir. Tez kapsamında yenilikçi immobilizasyon yöntemleri kullanılarak Leptin ve NPY biyobelirteçlerinin tayinine yönelik elektrokimyasal immünosensörler tasarlanmıştır. Geliştirilen biyosensör sistemleri biyobelirteçlerin kesin, spesifik, ekonomik ve pratik analizini sağlamaktadır. Çalışma elektrodu olarak indiyum kalay oksit kaplı polietilen tereftalat (ITO-PET) tabakaları kullanılmıştır. Antikorların kovalent etkileşimler yoluyla immobilizasyonu için ITO-PET tabakaları, iki farklı biyosensör sistemi için sırasıyla siyanojen bromür (CNBr) ve hekzametilen diisosiyanat (HMDC) ile modifiye edilmiştir. Tasarlanan biyosensörlerin her aşaması elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve siklik voltametri (CV) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Her iki immobilizasyon yöntemi için de kapsamlı şekilde optimizasyon ve karakterizasyon çalışmaları yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leptin is a peptide hormone that is synthesized in adipose tissue. It functions as a kind of anti-obesity factor that balances energy intake and expenditure. High leptin concentrations are directly related to obesity. Neuropeptide Y (NPY) is one of the most abundant neuropeptides in the mammalian brain, its blood levels vary in neurodegenerative and neuroimmune diseases. This indicates that NPY can be a potential marker in the diagnosis and monitoring of related diseases. Electrochemical immunosensors for the determination of Leptin and NPY biomarkers have been designed by using new immobilization methods for the thesis. Developed biosensor systems provide a precise, specific, economic and practical analysis of biomarkers. Indium tin oxide coated polyethylene terephthalate (ITO-PET) layers were used as working electrodes. ITO-PET layers for immobilization of antibodies by covalent interactions were modified with cyanogen bromide (CNBr) and hexamethylene diisocyanate (HMDC), respectively, for two different biosensor systems. Each stage of the designed biosensors is characterized by electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV) methods. Extensive optimization and characterization studies were carried out for both immobilization methods.