Otomatik kılavuzlu araçlarda eş zamanlı konum belirleme ve yönlendirme
Real time position localization and guidance on automated guided vechiles
- Tez No: 647240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Başta imalat sektörü olmak üzere otomotiv sektörü, perakendecilik sektörü, sağlık sektörü vb. sektörlerin tamamında ürünleri bir noktadan başka bir noktaya sevkiyatı söz konusu ise otomatik kılavuzlu araçlar (OKA) kullanılmaktadır. OKA'lar öncelikle personel ve zaman tasarrufu sağlaması, güvenli taşıma yapabilmesi, düşük işletme maliyetlerine sahip olması ve işletmenin verimliğini arttırması gibi avantajlar sağlamaktadırlar. Birden fazla OKA sisteminin kullanıldığı ortamlarda araçların aynı ya da farklı hatlar üzerinde hareket ederken meydana gelebilecek olumsuz durumların önüne geçmek için araçların anlık olarak konumlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, konum belirleme ve yönlendirme işlemi için prototip bir araç geliştirilmiştir. Araç üzerindeki farklı sensörler yardımıyla toplanan veriler bir algoritma ile değerlendirilmiş ve aracın konum bilgisi geliştirilen uygulama yazılımında gerçek zamanlı olarak takip edilmiş ve yönlendirme yapılmıştır. Geliştirilen prototip araç ve kontrol yazılımı ile OKA'ların çarpışmasını engellemek, trafik sıkışıklığını düzenlemek, aracı en yakın şarj istasyonuna yönlendirmek gibi ileride yapılabilecek çalışmalar için de bir altyapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The automotive industry, the retail industry, the health sector, and so on. In all sectors, automatic guided vehicles (AGV) are used if the products are shipped from one point to another. AGV's provide advantages such as saving personnel and time, being able to transport safely, having low operating costs and increasing the efficiency of the business. In environments where more than one AGV system is used, it is necessary to determine the positions of the vehicles momentarily in order to prevent adverse situations that may occur while moving on the same or different lines. In this study, a prototype tool has been developed for the positioning and orientation process. The data collected with the help of different sensors on the vehicle were evaluated with an algorithm and the location information of the vehicle was tracked and directed in real time in the developed application software. With the developed prototype vehicle and control software, an infrastructure has been created for future work such as preventing collisions with AGV's, regulating traffic jams and directing the vehicle to the nearest charging station.