Sürdürülebilir çatı sistemlerinin örnekler üzerinden karşılaştırılması
Comparison of sustainable roof systems through examples
- Tez No: 647241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ŞAHİN DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İnsanoğlunun var olduğu ilk çağlardan itibaren barınma, korunma ve ulaşım gibi gereksinimlerini karşılamak için binalar inşa etmişlerdir. Bu binalarda dış kabuğun önemli bir parçası olan ve dış etkenlere en çok maruz kalan yapısal bölüm çatı yüzeyidir. Son yıllarda doğal kaynaklar ve enerji tüketiminin artması, çevresel kirlilik ve küresel ısınma gibi ekolojik problemler, yapıları dış etkilerden koruyan ve yapının büyük bir kısmını oluşturan çatıların, yapı sektörü tarafından tasarım sürecinden yapı sonrası döneme kadar çevreye daha duyarlı bir şekilde tasarlanmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada çatı sistemlerinin tasarım ve uygulanmasında çevreye duyarlı bir anlayışın benimsenmesinin öneminin ortaya konması, sürdürülebilir mimarlık ilkelerine göre yaklaşım kararları uygulama örnekleri üzerinden irdelenmesi ve bu yaklaşımların binalarda gerçekleştirilme yollarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamı beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümünde; sürdürülebilirlik, sürdürülebilir mimarlık, bina kabuğu ve bina alt sistemleri kavramları detaylıca açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; çatı sistemlerinin sınıflandırılması, çatı sistemlerinden beklenen özellikler ve sürdürülebilir çatı sistemleri yer almaktadır. Sürdürülebilir çatı sistemleri; yeşil çatılar, PV (fotovoltaik) panelli çatılar ve bu iki sistemin birlikte kullanıldığı çatılar özelinde anlatılmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında sürdürülebilir çatı sistemine sahip yapı örnekleri dördüncü bölümde anlatılmıştır. İncelenen yapılar hakkında genel bilgilere yer verilip, kullandıkları sürdürülebilir çatı sistemi hakkında detaylı bilgiler anlatılmıştır. Çalışmanın değerlendirme ve sonuç bölümünde; incelenen örneklerin sürdürülebilir çatı özelliklerine göre karşılaştırılması yapılmıştır. Çatı sistemlerinin daha çevreci ve sürdürülebilir olması için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early ages, human beings have built buildings to meet their needs such as shelter, protection and transportation. In these buildings, the structural part that is an important part of the outer shell and which is most exposed to external factors is the roof surface. In recent years, ecological problems such as natural resources and increased energy consumption, environmental pollution and global warming have brought roofs that are more sensitive to the environment from the design process to the post-construction period by the building sector, which protects the buildings from external influences. In this study, it was aimed to reveal the importance of adopting an environmentally sensitive approach in the design and application of roof systems, to examine the approach decisions based on sustainable architectural principles through application examples and to investigate the ways in which these approaches are realized in buildings. The content of the study consists of five main sections. In the first part of the study, the purpose, content and method of the thesis are explained. In the second part; The concepts of sustainability, sustainable architecture, building shell and building subsystems are explained in detail. In the third part of the study; Classification of roof systems, properties expected from roof systems and sustainable roof systems are explained. Sustainable roof systems are described under the following headings; green roofs, roofs with PV (photovoltaic) panels and roofs where these two systems are used together. Building examples with a sustainable roof system domestic and abroad are described in the fourth chapter. General information about the structures examined is given and detailed information about the sustainable roof system they use is explained. In the evaluation and conclusion section of the study; The building samples examined were compared according to the sustainable roof characteristics. Suggestions are given to make roof systems more environmentally friendly and sustainable.