Biçim gramerinin günümüz tasarım diline dönüşümü bağlamında geleneksel Diyarbakır evlerinin incelenmesi
Examination of the traditional Diyarbakir houses with form grammar method for translation of today to design language
  1. Tez No: 647251
  2. Yazar: MİZGİN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında, Diyarbakır ili Sur İçi Bölgesi, geleneksel konutlara ait cepheler, biçim grameri yöntemi ile incelenmiştir. Biçim gramerinin çalışma alanlarından biri olan tarihi dokuda yer alan konutlara ait cephelerin mimari dili çözümleme tekniği kullanılmıştır. Yapılan çözümlemeler ile bölgede yapılacak yeni yapılaşmaların, geleneksel mimari ile uyumlu olması önerisinde bulunulmuştur. Bu açıdan çalışma; geleneksel dokuyu tanımlayan ilişkileri belirleme ve elde edilecek tasarım ölçütlerinin, kurallara, elemanlar arası ilişkilere dayandırarak üretimin mümkün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, facades of the traditional residences has been examined by shape grammar method in Sur içi region of Diyarbakır province. The architectural language analysis technique of houses in facades of traditional texture was used, which is one of the working areas of the shape grammar. It will propose that new buildings be compatible with traditional architecture in the region. In this respect, the study; It shows that the relations that define the traditional texture and the design criteria to be obtained can be possible based on the rules and the relations between the elements.