Lise öğrencilerinde sahip olunan benlik kurgusunun algılanan sosyal destek üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi
Investigation of the potential effect of the self ficture owned in high school students on the perceped social support
  1. Tez No: 647267
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Benlik bireylerin“Ben nasıl bir insanım?”sorusuna verdiği gerçekçi cevaplardır, bu cevapların toplamı insanın sahip olduğu benlik algısını yansıtırken gerçekçi olan kısmı algıdan ziyade benliğin gerçek yapısını oluşturmaktadır. Ve insanların benlik oluşumlarında toplumun kültürel yapısı büyük öneme sahiptir. Araştırmamızın konusu olan benlik kurgusu toplumda yer alan bireyci ve toplulukçu yapılara göre farklılık göstermektedir. Bireyci yapıya sahip olan batı toplumlarında özerk benlik kurgusu görülürken, toplulukçu yapıya sahip olan toplumlarda ilişkisel benlik kurgusu görülmektedir. Batı literatüründe özerk benlik, olması gereken ideal benlik olarak yansıtılmaktadır ve insanların özerklik yönündeki eğilimleri artırılmaya çalışılmaktadır. Ancak Çiğdem KAĞITÇIBAŞI bu iki benlik kurgusunun iki zıt kutup olmadığını ve insanların bu iki boyut arasında da bir yere sahip olabileceğini belirterek“Özerk – İlişkisel”benlik kurgusunu ortaya atmıştır. Araştırmanın konusu içinde yer alan bir diğer konu ise sosyal destek algısıdır. Sosyal bir varlık olan ve hayatın her alanında, her aşamasında diğer insanların desteğine ihtiyaç duyan insanların sosyal destek konusundaki algısı psikolojik ve fiziksel sağlıkları için çok önemlidir. Ülkemiz batı toplumlarına göre farklı bir kültürel yapıya sahiptir bu nedenle benlik kurgusu üzerine toplumun her kesiminde çalışmalar yapılmalıdır. Ancak şimdiye kadar ülkemizde benlik kurgusu ile ilgili yeterince çalışılma yapılmamıştır bu nedenle bu çalışmamızda benlik kurgusu ve sosyal destek algısı kavramları incelenmiş, ilgili alanyazın üzerine çalışılmıştır. Araştırmada yukarıda belirtilen iki temel değişkenin çeşitli demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca temel değişkenlerden benlik kurgusunun sosyal destek algısı üzerindeki yordayıcı etkisi incelenmiş ve ilişkisel benlik kurgusunun sosyal destek algısı üzerinde yordayıcı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“What kind of person am I?”While the sum of these answers reflects the self-perception of the human, the part that is realistic constitutes the real structure of the self rather than the perception. And the cultural structure of society is of great importance in the self-formation of people. The self-construct that is the subject of our research differs according to the individualist and collectivist structures in the society. While the autonomous self-construct is seen in the western societies with individualist structure, the relational self-construct is observed in the societies with the socialist structure. In the Western literature, the autonomous self is reflected as the ideal self to be, and the tendency of people towards autonomy is tried to be increased. However, Çiğdem KAĞITÇIBAŞI stated that these two self-constructs are not two opposite poles and that people can have a place between these two dimensions and put forward the“Autonomous-Relational”self-construct. Another subject within the subject of the research is the perception of social support. The perception of people who are social assets and who need the support of other people in every aspect of life is very important for their psychological and physical health. Our country has a different cultural structure compared to western societies, so studies on self-construct should be done in every segment of the society. However, there has not been enough study on self-regulation in our country, so the concepts of self-regulation and social support perception have been examined in this study and the related literature has been studied. In the research, the relationship between the two basic variables mentioned above and various demographic variables was examined. In addition, the predictive effect of self-construct on social support perception was examined and it was determined that relational self-construct had a predictive effect on social support perception.