Suriyeli sığınmacıların topluma entegrasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın rolü: Küçükçekmece örneği
In the integration of Syrian refugees to society role of the Presidency of Religious affairs: Küçükçekmece example
  1. Tez No: 647268
  2. Yazar: AYŞEGÜL GELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, dini ve resmi bir kurum olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Suriyeli sı- ğınmacıları topluma entegre etmedeki rolünü tartışmaktadır. Toplumun bütün kesim- lerine din hizmeti sağlamayı amaçlayan bir kurum olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Suriyeli sığınmacıların toplumuna uyumuna yönelik olarak neler yapmaktadır, yapılan faaliyetler entegrasyona hizmet etmekte mi, yoksa yerel halk ile göçmen halkın kutup- laşmasını daha derinleştirip, izolasyonu daha da güçlendirmektedir? Bu sorular etra- fında şekillenen bu çalışma, kendilerine din hizmeti ve din eğitimi verilen toplam 33 Suriyeli katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ve 50 adet din gö- revlisi ile yapılan yapılandırılmış mülakat tekniği birlikte kullanılmıştır. Aynı za- manda İstanbul ve Türkiye genelinde yapılmakta olan çalışmaları tespit etmek adına Suriyeli sığınmacılarla ilgili İstanbul genelinde ve Küçükçekmece özelinde yapılan çalıştay ve toplantılara katılımcı gözlemci olarak iştirak edilmiştir. Çalışma entegras- yon kavramını esas alarak, din eğitim ve hizmeti alan Suriyeli sığınmacılar yönüyle uyumu, Suriyeli sığınmacılara hizmet vermekte olan din görevlilerinin de Suriyelilere bakış ve algılarını ölçerek sığınmacıları kabulünü iki taraflı şekilde değerlendirmekte- dir. Yapılan saha verileri, görüşme ve mülakatlar sonucunda Diyanet İşleri Başkan- lığı'nın yerel toplum ile göçmen halk arasında bir köprü vazifesi gördüğü, onların top- luma entegre olmasını kolaylaştıracak faaliyetler icra ettikleri görülmüştür. Camii ve Kur'an kurslarından din hizmeti ve din eğitimi alanların hem rahatladıkları, hem sos- yalleştikleri, hem de kendi dil ve kültüründen uzaklaşma kaygılarını bir nebze attıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the role of the Presidency of Religious Affairs as a religious and official institution in integrating Syrian refugees into society. As an institution that aims to provide religious services to all segments of the society, what does the Presi- dency of Religious Affairs do for the integration of Syrian refugees with their society, do the activities serve integration, or further streng then the isolation of the local and migrant people? This study, shaped around these questions, was used to get her with a semi-structured interview technique with a total of 33 Syrian participants who were given religious services and religious education and a structured interview technique with 50 religious officials. Meanwhile, to identify work being done in general about the Syrian refugees across Istanbul and Küçükçekmece I attended workshops and meetings held as a participant and observer. The study evaluates the compatibility of the Syrian refugees who receive religious ed- ucation and service based on the concept of integration, and the acceptance of the ref- ugees in two ways by measuring the view and perceptions of the religious officials serving the Syrian refugees. As a result of the field data and interviews, it was observed that the Presidency of Religious Affairs acts as a bridge between the local community and the immigrant people, and they carry out activities that will facilitate their integration in to the society. It was concluded that those who received religious service and religious education from the Mosque and the Qur'an courses both relaxed, socialized, and their anxiety to move away from their language and culture decreased.