Dış göç ile gelen göçmenlerin çevresel koşullarının araştırılması: Çanakkale örneği
Investigation of environmental conditions of the external immigrants: Canakkale case
- Tez No: 647277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Göç, insanların daha iyi bir yaşam hayaliyle ya da savaş, terör saldırıları gibi nedenler sonucunda gerçekleştirdiği yer değiştirme hareketidir. Buna bağlı olarak göç, gerçekleştirildiğinde hedef ülkenin kaynakları ve hedef ülkedeki toplumun bu durum karşısında baş edebilme kapasitesi yetersiz kalması gibi nedenlerden dolayı afet olarak sayılmaktadır. Türkiye coğrafi konumu nedeniyle tarihinde birçok göç olayına şahitlik etmiştir. Günümüzde ise Afganistan, Irak, İran, Pakistan ülkelerinden gelen göçmenler ve 2011 yılında Arap coğrafyasında meydana gelen iç savaş sonucu yoğun sığınmacı ve göçmen akınına uğramıştır. Türkiye sığınmacı ve göçmenler açısından hedef ülke ve transit ülke olarak görülmektedir. Avrupa'ya geçmek isteyen göçmen ve sığınmacılar özellikle Edirne, İzmir ve Çanakkale illerini seçmektedirler. Çalışma kapsamında incelenen Çanakkale ili, konumu itibariyle Türkiye'nin en batısında yer almaktadır. Buna bağlı olarak, Avrupa topraklarına en yakın noktada yer almaktadır. Bu nedenle düzensiz göçmenler için tam bir transit bölge olarak görülmektedir. Çalışmaya gönüllü olarak 253 göçmen ve sığınmacı katılmıştır. Göçmen ve sığınmacılara konut içi, konut dışı ve mevcut durumlarına ilişkin sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler SPSS adı verilen istatistik programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a displacement movement that people perform with a dream of living a better life or as a result of war, terrorist attacks. Accordingly, migration is regarded as a disaster due to reasons such as the resources of the target country and the capacity of the target country can be insufficient to cope with this situation. Turkey has witnessed many events in the history of migration due to its geographical location. Nowadays, the country was exposed to intense asylum seekers and immigrants by the immigrants from Afghanistan, Iraq, Iran, Pakistan countries and the civil war that took place in the Arab geography in 2011. Turkey is seen as transit countries and destination country by asylum seekers and immigrants. Immigrants and asylum seekers who want to move to Europe especially choose Edirne, İzmir and Çanakkale. In this study, Çanakkale province case was investigated, as the location of the city is in the West part of Turkey. Besides, it is located at the closest point to the European territory. Therefore, it is considered as a common transit point for irregular immigrants. 253 immigrants and asylum seekers participated in the study voluntarily. Questions asked to immigrants and asylum-seekers were about their residential, non-residential, and current status. The data obtained in this study were evaluated with SPSS statistics program.