6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre kiracının kiralananı geri verme borcu (TBK M. 334-335)
The obligation of lessee to return the leased property under the Turkish Code of Obligations No. 6098
- Tez No: 647278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN AKARTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
“6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'na Göre Kiracının Kiralananı Geri Verme Borcu (TBK m. 334-335)”adlı çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve sonuç olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kiracının geri verme borcuna kaynaklık eden kira sözleşmesine ilişkin genel bilgiler ve sözleşmenin sona ermesi konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde, geri verme borcunun tanımı ve hukuki niteliği açıklandıktan sonra, geri verme borcunun gereği gibi yerine getirilebilmesi için tarafları, yerine getirilme biçimi, ifa yeri, ifa zamanı ve borcun kapsamı konuları incelenmiştir. Geri verme borcu ile bağlantılı olduğu noktada, kira sözleşmesi ile ilgili özel durumlar da bu bölümde işlenmiştir. Ayrıca kiralanan geri verilirken, kiracının tazminat ödemesine ilişkin anlaşmalar ve bu anlaşmaların geçerliliği konusuna da yer verilmiştir. Son bölümde, geri verme borcunun ifa veya ifa dışı sebeplerle sona ermesi konusu açıklanmış, daha sonra geri verme borcunun hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi ve buna bağlanan sonuçlar izah edilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmamızdaki incelemelere bağlı olarak varılan sonuçlar, ana hatları ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“The Obligation of Lessee to Return the Leased Property Under the Turkish Code of Obligations No. 6098”consists of five chapters: the introduction chapter, three main chapters, and a conclusion. The first chapter sets out the general framework for lease contracts, which is the legal ground for the lessee's duty to return the leased property and explores the termination of lease contracts. The second chapter begins with the definition and legal nature of the obligation to return the leased property; then explains the parties to the contract, the way in which the obligation is performed, place of performance, time of performance and the scope of the obligation to return the leased property. This chapter also involves special circumstances related to the lease contract as far as it concerns the obligation to return the leased property. In addition, this chapter analyses the agreements as to which the lessee undertakes to pay compensation to the lessor upon the termination of the contract and the validity of these agreements. The third chapter studies first the termination of the obligation to return the leased property due to the fulfilment and non-fulfilment of the contract, then the consequences of non-fulfilment of the obligation to return the leased property. The conclusion chapter summarises the results found in this thesis.