II. Meşrutiyet dönemi Türk romanının ahlaksızlık çözümlemesi
Immorality analysis of Turkish novel of the second constitutional era
  1. Tez No: 647284
  2. Yazar: ESRA SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk romanı tarihine bakıldığında II. Meşrutiyet Dönemi romanlarında ahlaksızlık olarak değerlendirilebilecek konuların yoğunlaştığı görülmektedir. Belirgin olarak hissedilen bu artışın sebepleri olmalıdır. Yazarların bu ahlaksızlıkla ilgili kurguları incelenmeye değerdir. Romanlardaki ahlaksızlık kurgusuna geçmeden önce ilk olarak ahlaksızlık meselesi incelendi. Kavramın anlamını belirginleştirmek için yüzyıllara göre kazandığı anlamlarla birlikte ele alındı. Söz konusu kavram, felsefi düşüncelerle de ilişkilendirilerek teoriye dönüştürüldü. Ardından geliştirilen teori çalışma konusuna tatbik edildi. Tezde II. Meşrutiyet Dönemi'nde yazılmış on sekiz roman incendi. Yaygın olarak işlenen ahlaksızlıklar tespit edildikten sonra yazarların bu konuya ilişkin ahlaksızlık çözümlemeleri üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
When it is looked at the Turkish novel history, it is seen that the immorality issue is increased in the novels of the second constitutional era. There should be reasons fort his significant increase. The writers canstructs about this immorality are worth examing. Before moving on to the construct of immorality in the novels, it is necessary to ground he immorality issue. To clarify the meaning of the concept, it woul be appropriate to consider it together with the meanings it gained by centuries. The concept in question must be turned into a theory by associating it with philosophical thoughts. Then, the developed theory can be applied to the study subject. In the thesis, eighteen novels written in the second constitutional era have been examined. After it has been determined the immorality related to this issue has been emphasized.