Tek ebeveynli ailelerin karşılaştığı sosyo-ekonomik sorunlarının ve gereksinmelerinin incelenmesi: Üsküdar örneği
The investigation of socio-economic problems and needs faced by single-parent families: The case of Üsküdar
- Tez No: 647285
 - Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın konusu tek ebeveyn konumundaki annenin ve babanın yaşantılarının incelenmesidir. Verilerin toplanması amacıyla açık ve kapalı uçlu sorular hazırlanmış ve İstanbul ili Üsküdar ilçesinde ikamet eden 10 kadın ve 10 erkek katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Çalışmamız nitel araştırma niteliğinde olup katılımcıların ekonomik ve sosyal çevre sorunlarının ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada; kadınların büyük çoğunluğunun bu süreçte sosyal yaşamlarının olumsuz yönde etkilendikleri belirlenmiştir. Bazılarının yakın akrabaları ve komşularının kendileriyle görüşmeyi kestiğini, yalnızlaştırıldıklarını, bazıları ise toplumumuzda dul kadına bakış nedeniyle mahallesindeki diğer kişilerle selamlaşmayı kestiğini, tedbirli davrandığını, içlerine kapandıkları gözlemlenmiştir. Aynı şekilde erkeklerin de yine sosyal yaşama katılma hususunda eşi vefat eden erkeklere göre daha çok çekince içinde olduğu görülmüştür. Araştırmada ebeveynlerin büyük çoğunluğu gelirlerinin yetmediğini, harcamalarını karşılayamadığını, aldıkları sosyal yardımların yetersizliğini belirtmiştir. Görüşülen tek ebeveyn anne ve babaların çocuklarını bırakacak kişilerin bulunmaması gibi nedenlerle bir işte çalışamadığı için ya ailelerinin desteğiyle veya yardımlarla geçimlerini sağladıklarını bildirmişlerdir. Çocuk bakımı, tek ebeveynlerin çalışma yaşamına adım atmalarına mâni bir durum olmuş, çalışma yaşamından dışlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the lives of mothers and fathers who are single parents. In order to gather the data, multiple open and close ended questions were prepared and in-depth interviews were made with 10 women and 10 men who lived in Istanbul, Üsküdar. The study maintains a qualitative research method and thus aims to emphasize the socio-economic problems of the participants. In this study, we have gathered that the social life of a majority of these women were negatively affected. It has been observed that the neighbours and close relatives of some of these women stopped communicating with them and tried to isolate them. Other women also pointed out that because of the perspective towards divorced/widowed women in our society they stopped greeting others, tried to act more cautiously and withdrew themselves from society. It has also been pointed out that divorced men had a harder time integrating to society compared to widowed men. A majority of the parents involved in the study stated that their income was insufficient, that it did not meet their expenses and that the social aid they received was not enough. Single mothers and fathers also stated that since they did not have a place to leave their children they could not work and therefore depended on the help of their parents. Caring for children prevented single parents from working and thus they have been excluded from work life.