UNESCO yaratıcı şehirler ağı gastro-turist profilinin belirlenmesi: Gaziantep ve Hatay ili örneği
UNESCO creative cities network determination of gastro-tourist profile: The case of Gaziantep and Hatay province
  1. Tez No: 647287
  2. Yazar: ŞİLAN DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı, gastronomi güdüsü ile seyahat eden turistlerin profillerini irdelemektir. Buna paralel alt amaç ise belirlenen profiller ile gastro-turistlerin demografik niteliklerini ve seyahat tutumlarını değerlendirmektir. Bu doğrultuda öncelikle, UNESCO gastronomi şehirlerinden, Gaziantep ve Hatay'daki yiyecek ve içecek işletmeleri, yerel ürün satışı yapan işletmeler, yöresel yiyecek ve içecek ürünleri hazırlayan sokak satıcıları ve UNESCO Gastronomi Evi'ni ziyaret eden yerli turistlere anket uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere, frekans ve yüzde dağılım analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler paralelinde katılımcıların, gastro-turist profillerinin belirlenmesine yönelik faktör gruplandırmaları oluşturulmuştur. Oluşturulan faktör gruplarına istinaden, beş gastro-turist profili belirlenmiştir. Bunlar; öğrenme güdüsü ile seyahat edenler, yerel ürünleri deneyimlemeyi sevenler, organik mahsul sevenler, sosyal medya kullanmayı sevenler ve yenilikçiler olarak adlandırılmıştır. Diğer taraftan mevcut grupların özelliklerine göre, demografik nitelikleri ve seyahat tutumlarını değerlendirmeye yönelik karşılaştırmalı testler yapılmıştır. Bulgular ve analizler doğrultusunda sektör çalışanları ve işletmecilerine, kamuya ve araştırmacılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is determining the tourist profiles that travel with the motive of gastronomy. The sub-purpose parallel to this goal is evaulating the gastro-tourist demographic features and their travel attitues by identified profiles. Accordingly, first a survey was performed to the domestic tourists that visit to food and beverage bussinesses, bussinesses selling local products, street sellers that prepare local food and bevarages and UNESCO Gastronomy House that located in Gaziantep and Hatay that placed between UNESCO gastronomy cities. Frequency and percent distribution analyzes of datas that obtained from the participants were done. Parallel with the analyzes, factor groups were formed intended to determine gastro tourists' profiles of participants. Based on the created factor groups, five gastro-tourist profile were identified. These are named as; those who travel with learning motivation, organic crop lovers, those who like to experience local products lover, those who love using social media and innovators. On the other hand, according to the characteristics of existing groups, various comparative tests were made for the purpose of evaluating demographic specifications and travel attitues of participants. As a result of findings and analyzes, suggestions were developed for the bussinesses and workers of the industry, for the public and for the researchers.