Devlet tarafından koruma altına alınan 16-18 yaş arası çocukların gelecek beklentileri üzerine bir inceleme (İstanbul örneği)
An investigation on the future expectations of children aged between 16-18 protected by the state (Example of İstanbul)
- Tez No: 647292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Aile toplumun temelidir. Toplumsal ve bireysel birçok sorun aileyi dolayısı ile de çocuğu yakından ilgilendirmektedir. Ailenin yanında korunamayan ve iyilik hali sağlanamayan çocuk için; sosyal devlet kapsamında çocuk koruma sistemi içerisindeki çeşitli bakım modelleri devreye girmektedir. Bu modellerden biri de kurum bakımı yöntemidir. Bu çalışmanın temel amacı, kurum bakımı modelinden faydalanan 16-18 yaş arası çocukların gelecek beklentisi düzeyini ve beklentilerine etki eden değişkenleri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ergenlerin demografik bilgilerini, aile ve eğitim hayatlarına ilişkin bilgilerini, kurum bakımına alınma süreçlerini, kurum bakımına ilişkin tutumlarını ve sosyal ilişkilerini öğrenmeye yönelik araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış soru formu oluşturulmuştur. Oluşturulan yarı yapılandırılmış soru formu ve Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği ile çocuklarla ve meslek elemanlarıyla yüz yüze görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırmayı içeren karma yöntem kullanılmış olup, nicel verilerin istatistiksel analizlerinde NCSS 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı; nitel verilerin analizde ise betimleyici analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, çocukların gelecek beklentilerinin genel anlamda olumlu olduğu görülmüştür. Çocukların gelecek beklentilerinde iş ve eğitim ön plana çıkarken; geçmiş aile yaşantılarının da etkisiyle evlilik ve aile konusunu geri planda kalmıştır. Kurum içerisindeki ve okuldaki sosyal ilişkilerin, algılanan akademik başarı ve sosyal aktivitelere katılım gibi değişkenlerin çocukların gelecek beklentilerini yükselttiği görülmüştür. Bu anlamda aile yapısının korunmasına yönelik çalışmalar arttırılmalı, kurum bakımı altındaki çocukların sosyalleşmeleri, eğitimleri ve sosyal aktivitelere katılımları desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Family is the basis of the society. There are several social and individual problems affect family and therefore child closely. For the child who cannot be protected in the family and whose well-being cannot be obtained in the family; various caring models in the child protection system of the social state, come into play. One of these models is the institutional care method. The main purpose of this study is to investigate the future expectation level and the variables that affect the expectations of children between the ages of 16 and 18 who benefit from the institutional care model. In line with this purpose, a semi-structured questionnaire was created by the researcher to learn about the demographics, family and educational life of adolescents, their processes of being taken into institutional care and their attitudes towards institutional care and social relations. The data were collected and analyzed through face-to-face interviews with children and professionals using the semi- structured questionnaire form and The Future Expectations Scale for Adolescents. A mixed method including quantitative and qualitative research was used in the study, and NCSS 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis of quantitative data; Descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. When the findings of the study were examined, it is seen that children's future expectations were generally positive. While work and education is on the forefront in children's future expectations; due to the influence of experiences in the family life, the issue of marriage and family has remained in the background. It's been observed that variables such as social relations within the institution and at school, perceived academic success and participation in social activities increase children's future expectations. In this sense, efforts should be increased for the protection of the family structure; and the socialization, education and participation to social activities of children under the institutional care should be supported.