İnşâ-i Merġūb ve İnşâ Luġatı (Giriş - metin - dizin)
Acceptable İnşâ and İnşâ Dictionary (Introduction - text - index)
- Tez No: 647295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYSAL OKAN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışma, Çorum Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi 19 Hk 2202/1 numarada kayıtlı İnşā-i Merġūb ve Kastamonu İl Halk Kütüphanesi 37 Hk 1940/1 numarada kayıtlı Luġat adlı eserlerin Giriş – Metin – Dizin olmak üzere üç ana bölümde incelemesini konu edinmektedir. Giriş bölümünde iki eserin ana konusu olan“İnşâ”nın tarihi gelişimi ve Arap, Fars ve Türk edebiyatlarındaki yeri hakkında genel bilgiler verildikten sonra“İnşâ”üzerine yapılan çalışmalar, dizinde ve çeviri yazıda kullanılan yöntemler, eserlerin yapısı ve yazımı, müellifleri ve dilleri gibi konular incelenmiştir. İki eserin çeviri yazı yoluyla Latin alfabesine aktarımı“Metin”bölümünde bulunurken son olarak iki eseri oluşturan kelimelerin metinlerde geçen anlamlarıyla hazırlanılan sözlüğü“Dizin”de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the examination of two manuscripts, in the name of İnşā-i Merġūb acquired from Çorum Hasan Pasha Manuscript Library 19 Hk 2202/1 and in the name of Luġat acquired from Kastamonu Provincial Public Library 37 Hk 1940/1, in three main sections as Introduction - Text - Index. After giving general information about the historical development of“İnşâ”, which is the main subject of two works, it has been examined its place in Arabic, Persian and Turkish literatures, studies about“İnşâ”, methods used in index and translation text, structure and writing of works, its authors and languages. While the transfer of two works to the Latin alphabet through translation writing is found in the“Text”section, the dictionary, which is prepared with the meanings of the words that make up the two works, is located in the“Index”.