Kamu yönetiminde yaşanan kimlik krizinin günümüz yönetim yaklaşımları üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the identity crisis in public administration in the context of current management approaches
- Tez No: 647319
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın konusu kamu yönetiminde yaşanan kimlik krizinin mevcut durumunun incelenmesidir. Çalışmada ulaşılmak istenen amaç kamu yönetiminde yaşanan kimlik krizinin günümüz kamu yönetimi alanı ile ilgili yaklaşımlarla nasıl boyutlandığının ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda çalışmada kamu yönetiminin displin boyutu incelenmiş, kamu yönetiminde yaşanan kimlik krizine yönelik ileri sürülen düşünceler bağlamında bazı çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışmada, ortaya konulduğundan beri üzerinde ortak bir çözüm geliştirilemeyen kimlik krizi, esas olarak üç köke dayandırılmıştır. Bu kökler ise: siyaset-yönetim dikotomisi, evrensellik çıkmazı ve obje sorunudur. Klasik dönemde kamu yönetimi siyaset biliminden ayrı ele alınıp kendi başına bir disiplin olarak değerlendirilmesi ile beraber doğa bilimleri gibi evrensel ilkelerle ortaya konulmaya çalışılmış, uğraş alanı da kamu örgütü olarak belirlenmiştir. Klasik kamu yönetiminin sahip olduğu bu bakış açıları zamanla ciddi eleştirilere hedef olmuştur. Bu eleştiriler ışığında, kamu yönetiminin siyaset bilimiyle güçlü bağlarından dolayı onun objesinin sadece kamu örgüyle sınırlanamayacağı, esas öznesi insan olan kamu yönetiminin sadece evrensel ilkelerle oluşturulmasının da mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Krizin temel köklerinden sayılan siyaset-yönetim dikotomisinde de esas olan siyasetten ayrı olarak kamu yönetiminin kendi başına bir disiplin olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorunudur. Zamanla siyaset ve yönetim arasında uzaklaşma ve yakınlaşmalar olsa da, güncel yaklaşımlar bu iki alanın yakınlaşmakta olduğuna göstermektedir. Günümüz yönetim yaklaşımları çerçevesinde kamu yönetimi olgu temelli yaklaşımların yanında değer temelli bir anlayışla da ele alınmaktadır. Güncel yaklaşımlar açısından kamu yönetimi sadece bilimsel ilkelerle kurgulanan bir alan olmaktan çok insanların değerlerini gözeten bir anlayışı benimsemektedir. Kamu yönetimi kimlik krizi için ortak bir çözüm ortaya koymak günümüz için mümkün görünmese de, kamu yönetimi bilimsel bir disiplin olarak ortaya getirilirken salt pozitivist yöntemlerle oluşturulamayacağı anlaşılmakta ve değerlerin kamu yönetiminde çok ciddi bir önem taşıdığı ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda kamu yönetiminin esas amacı kamu yararı, uğraş alanı da sadece kamu örgütü değil onunla beraber kendisini önemli derecede etkileyen ve etkilediği alanlar olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study was to examine the current situation of the identity crisis experienced in public administration. The aim of the study was to reveal the dimensions of the identity crisis experienced in public administration through current approaches in the field of public administration. In this regard, the dicipline size of public administration was examined in this study, and some suggestions for solutions were developed in the context of the views presented on the identity crisis in public administration. The identity crisis, for which no common solution has been developed since its presentation, is mainly based on three roots. These roots are politicsmanagement dichotomy, universality dilemma and object problem. Public administration, apart from political science, was regarded as a discipline in its own right in the classical period, attempts were made to put forward universal principles like in natural sciences, and its field of activity was determined as the public organization. Over time, these viewpoints of classical public administration have been the subject of serious criticism. In the light of these criticisms, it is understood that, owing to its strong links between political science, public administration object cannot be confined to public organization alone, and that public administration, the main subject of which is human, cannot be constructed solely on the basis of universal principles. The main question in the policy-administration dichotomy, which is considered to be one of the fundamental roots of the crisis, is whether public administration can be regarded as a discipline on its own apart from politics. Although there have been divergences and convergences over time between politics and administration, current approaches demonstrate that these two disciplines converge. Public administration is handled with a value-based approach as well as fact-based approaches within the framework of today's management approaches. Public administration adopts an understanding that regards the values of people, as per current approaches, rather than being a field that is designed with only scientific principles. Although it does not seem possible today to come up with a common solution for the public administration identity crisis, it is understood that while public administration is brought forward as a scientific discipline, it cannot be constructed with purely positivist methods, and it comes to the fore that values are very important in public administration. In this respect, the main purpose of public administration should be the public interest, and the field of activity should be not only the public organization, but also the areas that affect and affect itself significantly.