Beton dünya
Concrete world
- Tez No: 647323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMMUNGİL KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın temeli ülkemizde meydana gelen belediye yönetimine, kayyumlar atanmasıyla birlikte belediye binalarının güvenliğini sağlamak amacıyla belediye önlerine yerleştirilen beton bariyerlerdir. İçinde yaşadığımız kentlerdeki ''beton yığınların'' durumu ortadayken söz konusu beton bariyerlerin de suni bitkilerle süslenmesi sorunun daha da görünür olmasını sağladı. Araştırma neticesinde sermayenin yapılaşma ile ilişkisinin tarım devrine kadar uzanması o dönemdeki ketlerin günümüz kent anlayışının da temelini oluşturmaktadır. Özelikle de günümüz kentlerin sermaye artırımı adına yapılan sabit sermaye, yine aynı doğrultuda ekonomik krizlerin önüne geçme adına yapılan doğal katliamlardır. Üretim aşamasında gerekli olan doğal olmayan enerji kaynaklarının kullanımı doğal felaketlerin temelini oluşturmaktadır. Doğal çevre üzerinde gerçekleşen bu yıkımın nasıl ve ne doğrultuda gerçekleştiği tezin varlık nedenini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of my survey is to Show the concrete barrier which are placed in frond of munipical buildings by law administrator. While the situation of“concrete mass”in the cities we live in is obvious, the decoration of the concrete barriers with artificial plants made the problem even more visible. According to the results of survey relation of capital with buildings formed today's urban fabric, which is done to prevent economic crisis, is a natural disasters. Because it's aim is to increase town fixed capital. The use of necessary unnatural energy resources in the production phase forms the basis of natural disasters. How and in what direction this destruction occurred on the natural environment reveals the reason for the existence of the thesis.